Detektivové zaznamenali v říjnu 2016 schůzku tehdejšího místostarosty Brna-střed za hnutí ANO Jiřího Švachuly a podnikatele Saman El-Talabaniho, který je nyní v pozici spolupracujícího obžalovaného. Jejich téměř hodinu trvající rozhovor v kavárně v obchodním centru IBC, v němž nechyběly ani vulgarity nejhrubšího zrna, se točil hlavně kolem rozdělování úplatků z veřejných stavebních zakázek na Brně-středu a z městských firem jako jsou Teplárny Brno či SAKO Brno.

„Švachula mi na schématu ukazoval, jaké firmy mám oběhnout a vybrat od nich peníze. Pak mi také předal tři miliony korun s tím, že to jsou úplatky z brněnských Tepláren. A dal mi podepsat bianco papír, jako že jsem od něj koupil obraz od nějakého patlala z Brna,“ vypověděl El-Talabani.

Praxe ohledně vybírání úplatků podle něj tehdy fungovala tak, že peníze z tepláren inkasoval obžalovaný Ivan Trunečka a od šly přes obžalovaného Petra Kaláška a právě El-Talabaniho ke Švachulovi. „My tři – tedy já, Trunečka a Kalášek – jsme z každého milionu měli po 150 tisících. Zbytek shrábl Švachula. V praxi to tedy bylo tak, že když šel například z tepláren milion, tak my tři jsme si rozdělili rovným dílem 450 tisíc a zbylých 550 tisíc jsem předal Švachulovi,“ popsal tok peněz Saman El-Talabani.

Z nahrávky navíc vyplynulo, že peníze z veřejných zakázek šly také Efkům. Detektivové si tuto přezdívku rychle ztotožnili: šlo o druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a jeho syna Jiřího, který tehdy působil ve vedení Tepláren Brno. Když se na to žalobkyně Jana Vítková El-Talabaniho ptala, obžalovaný chvíli váhal, ale pak to potvrdil. „Jsou to Faltýnci. Mluvili jsme o nich,“ řekl obžalovaný podnikatel. Oba Faltýnkové, které policie v této souvislosti z ničeho neobvinila, přitom svou účast v kauze Stoka už dřív rázně popřeli a označili ji za nesmysl.

„Že jsi okradl Faltýnky a že jsi jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Takto to vykládá Trunečka o tobě, aby se ochránil,“ prohlásil přitom v policejním odposlechu Saman El-Talabani. Jiří Švachula k nahrávce u soudu vypověděl, že byl tenkrát pod velkým tlakem El-Talabaniho. „Měl jsem velký strach a proto jsem se s ním radši setkal. Bál jsem se ho, proto jsem peníze vybral ze svého účtu a dal jsem mu je,“ uvedl Švachula.

Ten je v kauze Stoka hlavním obžalovaným. Kromě něj čelí obžalobě z účasti na organizované zločinecké skupině a z korupce se škodou 47 milionů korun dalších deset lidí a dvě stavební firmy. Proces začal u Krajského soudu v Brně loni v září, přičemž dnes se uskutečnilo již sedmnácté hlavní líčení. To osmnácté nařídila předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová na 26. května.