Kauza Stoka: Švachulu pustili na svobodu. Pohlídá ho náramek

Krajský soud v Brně dnes propustil na svobodu Jiřího Švachulu, který je označován za hlavního organizátora v korupční kauze Stoka.

  • Foto

    redakce (REJ)

Jednání trvalo necelé dvě hodiny. Po jeho skončení státní zástupce Radek Mezlík potvrdil, že soudkyně Jaroslava Bartošová propustila Švachulu po více než roce a půl z vazby. "Obžalovaný se musí hlásit každé dva týdny probační službě a jeho pohyb bude hlídat elektronický náramek. Také dnes musel odevzdat cestovní pas, protože stále trvají útěkové důvody vazby, které však byly alternativně nahrazeny výše zmíněným způsobem," vysvětlil Mezlík.

Ten se vzdal práva stížnosti proti rozhodnutí a Švachula tak mohl být v odpoledních hodinách propuštěn z vazební věznice v Brně.

I dneska ho však znovu hlídali ozbrojenci se samopaly, kteří ho k soudu přivedli v neprůstřelné vestě. "V půlce září dostala policie informace, že mému klientovi hrozí nebezpečí. Proto byla přijata bezpečnostní opatření a klient byl i ve věznici pod neustálým dohledem, což je hlavně psychicky nepříjemné," uvedl obhájce Jiřího Švachuly Kárim Titz.

Podle něj nemá Švachula důvod uprchnout do ciziny. "Jsem rád, že byl propuštěn z vazby, kde byl mnohem déle než ostatní obžalovaní," dodal Titz.

Hlavní líčení kauzy Stoka, kde jde o zmanipulované a uplacené veřejné stavební zakázky na Brně-středu, bude pokračovat koncem listopadu a je naplánováno na několik termínů až do jara příštího roku.

Švachula byl propuštěn krátce po 16. hodině. Před vazební věznicí jej i s taškami naložili do modré fabie jeho rodiče a odjeli domů. S médii Švachula při příležitosti propuštění vůbec nepromluvil. Ve vazbě strávil 20 měsíců.

Fotogalerie: