Štika při procesu v pozici svědka uvedl, že na Úřad městské části Brno-střed nastoupil v květnu 2015. „Snažili jsme se nastavit systém zadávání veřejných zakázek tak, aby byl co nejvíc transparentní. Nastavený systém jsme konzultovali i s profesionály, například ze sdružení Oživení a snažili jsme se využívat elektronické nástroje, například platformu EZAK, což umožňovalo přihlásit se každému zájemci,“ sdělil Štika v přestávce soudního jednání.

Jenže o necelé čtyři roky později přišli v březnu 2019 na radnici detektivové z protikorupční jednotky a začali zatýkat a rozplétat korupční kauzu, v níž měli obžalovaní v čele s dnes již bývalým místostarostou za ANO Jiřím Švachulou podle státního zástupce Radka Mezlíka způsobit při zadávání stavebních zakázek škodu kolem 47 milionů korun.

„Bylo to nepříjemné a překvapující. Udělali jsme tehdy vše pro to, abychom policistům co nejvíc pomohli,“ uvedl Petr Štika, který ve funkci tajemníka Brna-středu působí dodnes. Kriminalisté ho vyslýchali jednou. Podle něj policie odvedla skvělou práci a úředníci po jejím zásahu nechali prověřit zakázky za zhruba 250 milionů korun.

„Jednu ze zakázek jsme například předali ke zkoumání znalcům z VUT Brno. Šlo o opravy několika domů v Kounicově ulici, kde však odborníci ve znaleckých posudcích uvedli, že bylo všechno v pořádku a k porušení zákona nedošlo,“ vypověděl u soudu tajemník.

Podle něj se ve zmíněném systému EZAK nejprve administrovaly zakázky nad 50 tisíc korun, ovšem v roce 2018 se kvůli zahlcení systému limit zvýšil.„Nevím o tom, že by existoval seznam vyvolených firem, nic takového jsem nikdy neviděl,“ řekl Štika s tím, že nemá informace ani o tom, že by se některé z firem opakovaně přednostně zadávaly stavební zakázky.

Jiří Švachula uvedl,že při otevírání obálek s nabídkami stavebních firem byli radní i opoziční zastupitelé a kontrolovalo se, zda zakázka nebyla podezřele podceněna nebo nadhodnocena. „Asi třikrát nebo čtyřikrát se stalo, že rada kvůli příliš vysoké nabídnuté ceně nesouhlasila s výběrem dodavatele a zakázka se po zrušení výběrového řízení vypisovala znovu,“ vysvětlil bývalý místostarosta.

Ten je po propuštění z dvacetiměsíční vazby loni v listopadu stíhaný stejně jako dalších deset obžalovaných a dvě firmy na svobodě. Líčení pokračuje výslechy svědků ve středu a ve čtvrtek.