Zhotovitelem nové kavárny je firma Cubespace, která už představila finální podobu kavárny včetně použitých materiálů. „Modulová stavba, tvořená opláštěnou ocelovou konstrukcí, bude téměř 18,5 metru dlouhá a necelé čtyři metry široká. Součástí interiéru bude vlastní kavárna s dvacítkou míst k posezení, toalety i přípravna potravin či bar,“ upřesnila na webu města mluvčí radnice Pavla Komárková.

Kavárna, která vznikne podle architektonického návrhu architekta Rastislava Lukáče a Michala Stejskala, bude podle vedoucí odboru správy a rozvoje města Petry Skotákové vytvořená ze dvou modulových systémů. Do Blanska doputuje od Máchova jezera. Modulový systém za necelých pět milionů korun má zajistit, že kavárnu v budoucnu bude možné přesunout na jiné místo ve městě.

„Samotná výroba modulů začne v prvním květnovém týdnu v Doksech. Osazení na místo, které zajistí autojeřáb, je naplánováno na první polovinu června. Do konce června pak dojde také k úpravě okolního prostranství, včetně vytvoření dřevěné terasy o velikosti zhruba 35 metrů čtverečních,“ doplnila Zuzana Fialová z investičního oddělení, která má projekt na starosti.

Vlastnímu osazení modulů bude předcházet vytvoření základové železobetonové konstrukce na Poduklí. Město chce ale upravit také nejbližší okolí kavárny. „Stávající kačírek u houpaček bude nahrazen pryžovým povrchem, který už je osazen u ostatních herních prvků na tomto prostranství. V plánu jsou také vysprávky a zhutnění mlatového povrchu v celé ploše Poduklí,“ popsala Petra Skotáková.

Poduklí je podle starosty Blanska Jiřího Crhy (ODS) denně navštěvované nejen rodiči s dětmi. „Domníváme se, že adekvátní zázemí s toaletami a možností občerstvení zde lidé ocení a kavárna, která by měla fungovat od července letošního roku, bude vyhledávaným místem, které pomůže oživit samotné centrum města,” věří starosta.

Kompletní nabídku nyní ladí i provozovatel kavárny, kterým bude firma CoCo Cafe Company. „Jednáme průběžně s lokálními výrobci a dodavateli. Chceme se zaměřit na kvalitní a zdravé suroviny bez chemických přísad. Oproti nabídce v naší stávající provozovně na náměstí Svobody ale chystáme rozšíření sortimentu a celou řadu překvapení. Novinkou bude třeba nabídka vyhlášené zmrzliny Tomivo z Lipůvky,“ upřesnil jednatel firmy David Velikovský. Otevřeno by mělo být  včetně víkendů.

Radnice také koordinuje umístění kavárny a úpravy Poduklí s firmami, které zajišťují rekonstrukci vodovodu a kanalizace v centru města a které budou následně opravovat také povrch komunikace na průtahu centrem. Stavba kavárny by tak podle Zuzany Fialové nemusela čekat na dokončení průtahu. „Na podzim nebo na jaře příštího roku bychom pak chtěli revitalizovat také asfaltovou část náměstí. Vše by se mělo celkově zútulnit, doplnit sem chceme lavičky i zeleň,“ doplnil starosta Jiří Crha.