Několik jich dorazilo už před včerejším začátkem sedmidenní lhůty ke zpochybnění voleb, čeká je proto pravděpodobně odmítnutí, zjistila ČTK z databáze soudu. NSS nezveřejňuje obsah ani pisatele stížností. Na soud se s určitostí obrátil například justiční aktivista Tomáš Pecina, jenž svůj návrh na zopakování voleb zpřístupnil na blogu.

Pecina poukazuje na to, že ministerstvo vnitra umožnilo registraci prezidentských kandidátů s vícenásobnými podpisy zákonodárců. NSS je z voleb nevyřadil, přestože právní názor vnitra zkritizoval. Pisatelce stížnosti Terezii Holovské tehdy totiž soud nepřiznal právo zpochybnit registraci jiných kandidátů, když se zároveň nedomáhala registrace vlastní.

"Shora označený stav lze označit jako to, co se v procesním právu nazývá zmatečností, případně zmateční vadou, a je dán důvod, aby byla volba presidenta republiky opakována, s předem danými a všem známými pravidly, od fase, kde poprvé k zásahu do řádného průběhu volby došlo, tedy od registrace kandidátních listin," uvedl ve stížnosti Pecina. Zároveň podal námitku podjatosti proti všem členům volebního senátu s výjimkou Miloslava Výborného.

Už před volbami avizovala podání nové stížnosti kvůli vícenásobným podpisům také Holovská. Volby vyhrál Miloš Zeman, v druhém kole porazil Jiřího Drahoše. Pochybnosti o vícenásobných podpisech se týkaly Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka.

Výsledek voleb byl ve Sbírce zákonů oficiálně vyhlášen v úterý. Sedmidenní lhůta začala plynout dnes, skončí v úterý 6. února v 16:00. NSS pak musí rozhodnout do 15 dnů. "Volební senát NSS vedený Tomášem Langáškem se bude v následujících dnech scházet průběžně podle potřeby," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Mezi předčasně podanými volebními stížnostmi byl také podnět voliče, který podle svých slov vhodil při prezidentských volbách do urny lístek pro Karla Habsburského. Komise v jeho okrsku ale neeviduje žádný neplatný hlas. Domáhal se přepočítání hlasů nebo zopakování hlasování v okrsku. Jeho stížnost už soud odmítl, další předčasně podané zatím eviduje jako nevyřízené.

Před pěti lety NSS dostal 109 stížností. Žádné nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudců nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb. Volební stížnost může podat každý volič, kandidát nebo jeho navrhovatel.