Brněnský Klub zastupitelů Společně a oblastní rada ODS Brno-město přijaly vysvětlení primátorky Markéty Vaňkové (ODS) i jejího náměstka Roberta Kerndla (ODS) týkající se fotografie ze sociálních sítí, na níž jsou zachyceni s bílým práškem. Kerndl s Vaňkovou řekli po skončení večerního jednání novinářům, že jim oběma klub i oblastní rada vyjádřily podporu. Vaňková s Kerndlem uvedli, že do středečního jednání s koaličními partnery nebudou záležitost komentovat. Podle serveru iDNES.cz Vaňková i Kerndl oznámili, že podstoupili laboratorní testy na drogy, výsledky hodlají zveřejnit.

Test náměstka na drogy byl negativní

Výsledek Kerndlova testu na kokain provedeného přímo na magistrátu byl negativní, píše server. Podobně podle něj zřejmě skončilo také testování v laboratoři, jak náměstek tvrdí. Vaňková uvedla, že test podstoupila v minulém týdnu v návaznosti na publikování fotografie na sociálních sítích. „V tuto chvíli čekám na výsledek v písemné podobě, jsem si ale naprosto jistá, že bude negativní,“ cituje server primátorku.

Oba mají důvěru i TOP09

„Oblastní rada ODS Brno-město konstatuje, že uvedené vysvětlení je dostatečné a vyslovuje primátorce Markétě Vaňkové a náměstkovi Robertu Kerndlovi podporu a nedoporučuje jejich rezignaci,“ citoval usnesení rady Kerndl. Jednání oblastní rady předcházelo setkání klubu zastupitelů Společně, kam spolu s ODS patří i TOP 09. „Paní primátorka nám situaci vysvětlila, upřesnila některá prohlášení, která zazněla v televizi Nova. Za TOP 09 mohu říci, že její vysvětlení pro nás bylo dostačující, stojíme za paní primátorkou a nebudeme požadovat její rezignaci. Pro mě osobně je důležité, že dobře odvádí svoji práci,“ řekl šéf brněnské organizace TOP 09 Tomáš Aberl.

Fotka koluje po sociálních sítích už týden

Fotografie, na níž před primátorkou a jejím náměstkem někdo drží mobilní telefon s bílým práškem rozděleným do několika čar na displeji, koluje po sociálních sítích déle než týden. Vaňková před týdnem v televizi Nova připustila, že fotografie, na níž si prohlíží bílý prášek na displeji mobilního telefonu, může být pravá, původně ji označila za fotomontáž. Uvedla také, že fotografii nepovažuje za důvod k rezignaci na funkci primátorky, ale pokud koaliční partneři dospějí k rozhodnutí, že by rezignovat měla, udělá to.

Vaňková si na situaci nepamatuje

Primátorka televizi Nova řekla, že neví, zda je fotka skutečná nebo jde o fotomontáž. Mohla by podle ní pocházet ze setkání s náhodnými lidmi v centru Brna před dvěma třemi lety. „Byli jsme na společenské události, která se protáhla do nočních hodin, a když jsme se vraceli, narazili jsme v centru na skupinu mladých veselých lidí, se kterými jsme se dali do řeči a strávili s nimi několik desítek minut,“ řekla. Jestli se tehdy stalo to, co je na fotografii, si nepamatuje. Jaká látka je na fotce, proto Vaňková také neví. S tvrdými drogami podle svých slov zkušenosti nemá. Televizi Nova řekla, že si dá občas skleničku vína či piva nebo legální přípravky z konopí.