Jak už zpravodajský portál BRŇAN informoval v polovině minulého týdne, v brněnských Kohoutovicích vznikla nová koalice. Stalo se tak po dlouhodobých neshodách v dosavadní koalici, které vyústilo až ve vypovězení koaliční smlouvy stranami ODS a TOP 09, ty následně utvořily koalici s lidovci a zelenými.

O pár dnů později pak zastupitelstvo odvolalo stávající vedení radnice a Petra Šafaříka (ČSSD) nahradil ve funkci starosty Jakub Hruška (KDU-ČSL). „Chtěl bych především poděkovat všem členům zastupitelstva a občanům za jejich aktivní účast na zasedání kohoutovického zastupitelstva. Občanům za pestré dotazy do diskuzí, zastupitelům a zastupitelce za schválení pravidel pro rozpočtové provizorium, které vytrhlo Kohoutovice z platební neschopnosti, která ohrožovala především školky a školy,” uvedl k jednání zastupitelstva starosta Jakub Hruška.

Ten dále dodal, že zastupitelstvo splnilo svůj zásadní úkol, zbavit Kohoutovice hrozby sankcí za neplnění svých závazků. Nově vzniklá koalice chce radnici pod vedením starosty Jakuba Hrušky více otevřít lidem, proto i spustili historicky první online přenos ze zasedání kohoutovického zastupitelstva, které si pustilo přes čtyři tisíce lidí. „Chtěli bychom dále rozvíjet naše školky a školy, a zaměřit se na veřejná prostranství, především na údržbu zeleně a nakládání s dešťovými vodami. Zásadním způsobem chceme do činnosti naší městské části přinést nápady od občanů, ať už veřejnou diskuzí, nebo pomocí participativního rozpočtu,” dodal Hruška.

Zastupitelstvo ve svém jednání  pokračuje v pondělí 18. ledna v 17 hodin v ZŠ Pavlovská, kde bylo těsně před devátou večerní ve čtvrtek přerušeno. „Stáli jsme před rozhodnutím, zda v zasedání pokračovat bez přítomnosti veřejnosti, nebo ho dle metodického pokynu Ministerstva vnitra přerušit a přesunout na pondělí. Jsem rád, že zastupitelé podpořili návrh na přesunutí na pondělí, aby byla možná účast veřejnosti,” uzavřel Hruška.

Kromě starosty Jakuba Hrušky byl zvolen ještě první místostarosta Ing. Michal Velička (ODS). Zbytek Rady městské části by měl být zvolen dnes.