Kolem Brna vysadí Školní podnik Křtiny tisíce stromů

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny se připravuje na podzimní výsadbu lesů v okolí Brna a na Blanensku, která začne v první polovině října. Vysadí tam přes 200.000 sazenic dubu zimního, tisíce sazenic lípy malolisté a další dřeviny. Nahradí smrky a borovice napadené kůrovcem. Letošní deštivé a chladnější léto kůrovci neprospělo, a tak by kůrovcového dříví mohlo být v příštím roce méně.

Většinu sazenic si podnik vypěstuje ve svých školkách, kvůli kalamitě však letos i za stovky tisíc kupuje. "Vzniká větší množství holin a naše současná produkce nestačí. Dokupujeme 100.000 dubů zimních, což tvoří ale pouze sedminu letošní výsadby. Většinu jsme vysadili již na jaře, zbývá asi třetina. Některá místa doplníme lípami. Pomáhají při vzniku smíšených porostů, což je náš cíl," řekl ředitel podniku Tomáš Vrška.

Kvůli kůrovcové kalamitě se lesy postupně mění. Odumírají hlavně smrky a borovice, které nahrazuje přes 20 druhů listnatých dřevin. Nejvíce je buku a dubu. Patří mezi ně ale také javory a lípy. Ty mají podle Vršky v současných klimatických podmínkách lepší obranné mechanismy než jehličnany.

Podnik loni vytěžil 92.000 kubíků dříví, přičemž 85.000 tvořily smrky a borovice napadené kůrovcem. "Letos to číslo bude přibližně stejné, ale rozdíl je v tom, že se nám snad podaří les od kůrovce lépe vyčistit. Loni jsme to nestihli, ale letošní deštivější a chladnější léto kalamitu zpomalilo. Příští rok tak snad bude lepší," doplnil Vrška.

Podle něj je potřeba, aby vlhčí a chladnější bylo především jaro, kdy kůrovci ukrytí v zemi uhynou nebo budou oslabeni. Podnik je součástí Mendelovy univerzity v Brně, a tak se do podzimní výsadby zapojí i studenti. Letos nové stromy pokryly více než 100 hektarů, přičemž loni to bylo 46 hektarů a o rok dříve 30 hektarů.

Zdroj: 
čtk