Komplikovaný ročník dělá mistry, říká majitel Vinařství roku Tomáš Vican

Letošní úrodu hroznů a jejich sklizeň poznamenalo deštivé počasí. Vinaři si s tím však musí umět poradit, říká vítěz loňského ročníku soutěže Vinařství roku Tomáš Vican.

  • Foto

    redakce (REJ)

Deště podle něj průběh letošní vinařské sezóny zcela jistě ovlivnily. Ze začátku je vinaři vítali, deštivý podzim jim však udělal vrásky na čele. „Na jaře a zkraje léta jsme deště velmi ocenili, zvláště poté, když jsme v dubnu a květnu vysadili dva hektary vinohradu Nad Nesytem v Sedleci a rýčem podsadili 19 tisíc sazenic, což byly výpadky v našich vinohradech. Je pravda, že deště v září a v říjnu už do vinobraní úplně neceníme, ale musíme si s tím poradit. Ale komplikovaný ročník ukáže skutečné mistry,“ tvrdí Tomáš Vican.

K letošní úrodě hroznů říká, že zajíci se sčítají až po honu a hrozny až ve sklepě. Ke konci října byl Vican se svými parťáky ve dvou třetinách vinobraní, protože pěstují většinou pozdní odrůdy, kde je třeba si na kvalitu počkat.

„Ve vinohradu nám ještě visí všechny modré odrůdy, kde jsme probírkou pouze posbírali hrozny na rosé a tím snížili zatížení keře, a naše vlajkové bílé ryzlink rýnský a vlašský. Tedy Král vín a Král z Pálavy. Jelikož z Pálavy ani nemůže být špatný ročník, bude i tento slunce v láhvi,“ míní Vican.

Jeho Rodinné vinařství Vican se stalo držitelem titulu Vinařství roku 2019, na který jsou velmi pyšní a vítězství bylo pro Tomáše Vicana šokující. „Zvítězili jsme v kategorii středních vinařství a stali se i absolutními vítězi soutěže. V prodeji vín nám titul pomáhá, navíc se to sešlo v době, kdy jsme se stali i šampionem největší soutěže v ČR - Král vín,“ uvedl vinař.

Ten je pyšný i na svou Vinnou galerii v Lužánecké ulici v Brně, která je aktuálním vítězem vítěz soutěže Gurmet Brno v kategorii vinotéka/vinárna/vinný bar. A že jich po Brně není málo. „Vinnou galerii chceme nově koncipovat jako kus Pálavy v centru
jihomoravské metropole. V Brně pít, jíst a žít Pálavu! A protože sýr je bratr vína, tak chceme zákazníkům v galerii v dnešní nelehké době koronavirové krize nabídnout i sýry z Farmy Pálava u Mikulova,“ dodal Vican.