Rekonstrukce významné kulturní památky jsou podle faráře u sv. Jakuba Jana Pacnera nezbytné, proto už na sklonku loňského roku farnost spustila přípravné práce.

„Nejdůležitějším úkolem je zcela jistě výměna 2500 metrů čtverečních měděného pláště střechy, kterou dovnitř zatéká voda a způsobuje zahnívání krovů. Ty je nutné rovněž opravit. Také kamenné prvky na fasádě jsou často v havarijním stavu a mohou ohrozit bezpečnost chodců procházejících kolem kostela. Proto je musíme zajistit a obnovit,“ vypočítal Pacner.

Oprava přinese Brňanům i jednu atraktivní novinku. Během oprav totiž dělníci na věži udělají ve výšce 42 metrů vyhlídku, kterou farnost po skončení oprav zpřístupní veřejnosti. Ta lidem poskytne unikátní pohled na centrum jihomoravské metropole.

Svatojakubská farnost na opravy, které přijdou na 131 milionů korun a měly by být hotové koncem příštího roku, získala dotaci 112 milionů z evropských fondů.

„Město Brno podpoří opravy kostela deseti miliony korun. Svatý Jakub patří k dominantám města a je často vyhledávaným cílem Brňanů i turistů. I proto vítám vybudování vyhlídky pro veřejnost, kterou bude po dohodě mezi farností a městem provozovat brněnské turistické informační centrum TIC,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Na zbytek nákladů na rekonstrukci mohou přispět i lidé prostřednictvím nově spuštěného webu otevreno.svatyjakub.cz i přes elektronické platební terminály přímo v kostele.

„Za každou finanční pomoc od sponzorů i drobných dárců děkujeme. Kostel svatého Jakuba byl historicky místem setkávání lidí. A i dnes patří mezi kostely, které jsou lidem otevřené celý den. Chceme tento open space v pravém slova smyslu uchovat i pro další generace,“ vysvětlil farář Pacner.

Během oprav bude kostel část dne zavřený, odpoledne a na večerní bohoslužbu však bude i nadále otevřený pro věřící i turisty. Doprava v okolí kostela zůstane podle Pacnera zachovaná, ovšem nutný zábor místa pro lešení a materiál zčásti omezí zahrádky restaurací. „Všechna omezení se budeme snažit minimalizovat,“ věří Jan Pacner.

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) není svatojakubský chrám jen o architektuře, ale je to součást identity moravské metropole.

„Zatímco na náměstí za kostelem se potkávají lidé, aby se pobavili a odpočinuli si, uvnitř vás ohromí duchovní atmosféra a klid, která člověka vede k jinému druhu setkání. Obě roviny patří k sobě a nesmíme o ně přijít,“ dodal Grolich.