Kraj čeká vlaková výluka Brno – Blansko, opravy budou trvat rok

  • Foto

    redakce (MOŠ archiv)

Od neděle 12.12.2021 dojde v Jihomoravském kraji ke  změnám jízdních řádů. Tou hlavní bude zahájení Velké vlakové výluky mezi Brnem a Blanskem. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval za společnost Kordis JMK Květoslav Havlík.

Od 12. prosince na 1 rok zcela přestanou jezdit vlaky mezi Brnem a Blanskem a budou nahrazeny náhradní dopravou. „Díky spolupráci všech zúčastněných se podařilo několik plánovaných staveb spojit do jedné velké akce. Po jejím dokončení získá Jihomoravský kraj modernizovanou trať, po které zanedlouho poté začnou jezdit i nové krajské nízkopodlažní vlakové jednotky,“ uvedl radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha (ODS).

Podle vedení společnosti Kordis budou náhradní spoje jezdit častěji a některým cestujícím se sníží počet přestupů nebo docházková vzdálenost při přestupech.

Za vlaky S2 a rychlíky R19 bude mezi Blanskem a Brnem zavedena náhradní doprava. Pro cestu z Blanska do Brna je určena linka xS2B, pro cestu do Brna-Králova Pole linka xS2K. Z Brna budou autobusy xS2B odjíždět z autobusového nádraží na ul. Benešova. V Blansku budou linky xS2B a xS2C odjíždět ze zastávky před vlakovým nádražím, linka xS2K pojede z autobusového nádraží. V Králově Poli linka xS2K odjíždět ze stanoviště před nádražní budovou.

Pro cestu mezi Brnem a Adamovem je třeba od Hlavního nádraží v Brně jet tramvají 4 a přestoupit na zastávce Obřanská - u školy na autobus xS2A. Ve směru z Adamova do centra Brna se přestupuje na zastávce Proškovo náměstí. Linka xS2A dále z Maloměřic pokračuje na Tomkovo náměstí (možnost přestupu na polokružní trolejbusy 25 a 26 a okružní autobusy 44 a 84), dále zastaví ve Štefánikově čtvrti pro přestup na tramvaj 5 směr Česká a bude ukončena na zastávce Lesná, nádraží. V některých případech bude možný přestup na vlaky S3 směr Kuřim a Tišnov.

Pro cestu mezi Blanskem a Adamovem je určena linka xS2C. Pro cestu z Babic, Řícmanic a Kanic do Brna je určena linka 210, která bude prodloužena přes Starou osadu do Židenic, nádraží. Pro cestu do centra Brna je opět třeba přestoupit na Proškově náměstí na tramvaj 4 a v opačném směru je přestup na zastávce Obřanská – u školy.

Bílovice nad Svitavou budou s Brnem spojeny především posílenými linkami 75, E75 a linkou 210, které zastaví na všech zastávkách v Bílovicích. Linka xS2A je určená pro rychlé spojení Adamova s Brnem, proto v Bílovicích zastaví jen na náměstí pro možný přestup na linky 75 nebo E75 do Slatiny a na Černovickou terasu.

V několika 4denních výlukách bude navíc vyloučen úsek Blansko – Rájec-Jestřebí. Náhradní autobusová doprava bude v těchto výlukách prodloužena až do Rájce, kde bude přestup na vlaky S2.

Během léta 2022 současně proběhne úplná výluka mezi Březovou n. Sv. a Svitavami, kdy budou rychlíky R19 nahrazeny autobusovou dopravou z Brna až do Svitav, předpokládají se i přímé autobusy z Brna do Boskovic a Velkých Opatovic.

 Jízdenky vydané v Tarifu IDS JMK platí podle své zónové a časové platnosti. Jízdenky vydané pro zóny 100, 215, 225, 235 a případné další zóny směrem za Blansko lze použít i v lince xS2B. Jízdenky vydané v tarifu ČD a SJT (OneTicket) lze využít pouze v barevných linkách na plánku. Neplatí v šedých linkách. Pokud jsou tyto doklady elektronické, je při cestě jinou linkou než xS2B a xS2K nutné požádat na pokladně nebo u průvodčího o vystavení náhradního tištěného jízdního dokladu.

Jízdní řády linek náhradní dopravy jsou aktuálně dokončovány, jejich zveřejnění se předpokládá na počátku prosince. Správné verze najdou cestující na webu www.idsjmk.cz.

Fotogalerie: