Obyvatelé zatím nevyčerpali všechny peníze z druhého kola, v níž měl kraj přes 130 milionů. Podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové lze předpokládat, že zájemci zbylou částku vyčerpají do konce března, kdy končí sběr žádostí.

Ministerstvo životního prostředí rozdělí všem krajům na nové kotle dohromady devět miliard ve třech výzvách. V první výzvě Jihomoravský kraj získal kolem 140 milionů a lidé za ně vyměnili podle Brindzákové přes 1200 kotlů. Přes 130 milionů kraj obdržel ve druhé výzvě a peníze nyní dává lidem. "Prozatím máme schváleno 1056 výměn zhruba za 108,5 milionu korun," uvedla Brindzáková. Podle ní jsou však další žádosti asi za pět milionů připravené ke schválení na konci ledna. "Máme přijato asi 200 dalších žádostí, které jsou zatím v procesu hodnocení," řekla Brindzáková.

Ve třetím kole může kraj získat přes 140 milionů. Výzvu na čerpání dotací z tohoto kola by měl kraj pro obyvatele vyhlásit nejpozději do 30. září a předpokládaný termín zahájení příjmu žádostí je nejpozději do 30. října letošního roku. Podpořené projekty budou schválené do 31. prosince roku 2020. Pokud se na někoho nedostane, ještě má šanci uspět. Vznikne totiž zásobník projektů, na které by mohly zbýt peníze v jiných krajích, kde se peníze nevyčerpají. Výměny kotlů ze třetího kola se musí uskutečnit nejpozději do konce roku 2023.

Dotace slouží k výměně kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním. Díky tomu se mají snížit emise z lokálního vytápění, aby se zlepšilo ovzduší. Zájemci mohou získat až 80 procent z ceny, nejvíce však 127.500 korun. Zbytek doplatí sami.