Kraslice různých barev i vzorů, stuhy nebo slaměné dekorace nakoupí v těchto dnech lidé na trzích na brněnském náměstí Svobody. Velikonoční slavnosti tam začaly v pátek a kromě tematického sortimentu nechybí občerstvení nebo stánky neziskových organizací. Hlavní novinkou jsou nové prodejní domky, pestřejší je výzdoba i kulturní program, řekl Michal Šťastný, mluvčí městské části Brno-střed, která akci připravuje.

Prodejci nabízejí své zboží ve 40 stáncích, které městská část pořídila loni. Celkem jich má 117, lidé je mohli poprvé vidět při vánočních trzích. „Letos je také pestřejší kulturní program, u nějž klademe důraz na lidové tradice. Každý den vystupují národopisné soubory nebo hraje cimbálová muzika,“ řekl Šťastný. Vyzdvihnul také bohatší výzdobu. Vedle morového sloupu je například slaměné posezení doplněné proutěnými zvířaty. Náměstí opět ozdobila téměř dvoumetrová kraslice, kterou v roce 2018 Brnu věnovalo chorvatské Turistické sdružení Koprivnicko-križevackého kraje.

Většina stánků se každý den otevírá v 11:00 a zavírá v 19:00

Prodejci ale mohou v případě zájmu otevřít i dříve a končit ve 22:00. Svou činnost tam prezentuje také Hospic sv. Alžběty nebo Chráněná dílna DUKO. Velikonoční slavnosti potrvají do neděle 31. března.

Trhovci postupně zaplňují také Zelný trh, kde lze prodávat od 1. ledna do 9. listopadu. Kapacita je 130 míst. „V současnosti je tam necelých 20 prodejců. V následujících dnech ale budou přibývat. Hlavní část sezony obvykle startuje 1. dubna, kdy je lepší počasí a zemědělci už mají vypěstovanou část úrody. Obecně je o něco více obchodníků než zemědělců, zhruba 60 procent ku 40. Záleží ale vždy na ročním období a aktuální nabídce zemědělců. Například na přelomu dubna a května, kdy jsou v nabídce různé sazeničky, je na místě obvykle více zemědělců než obchodníků,“ dodal Šťastný.

Letos poprvé je na Zelném trhu prodejce s nabídkou dřevěných kraslic. Novinkou je také více těch, u kterých zákazníci mohou zaplatit platební kartou. Mezi trhovci i tak ale jde spíše o výjimky, řekl mluvčí.