Ředitelka brněnského ženského spolku Vesna a letošní laureátka Ceny Františka Kriegla Barbora Antonová už není zastupitelkou Jihomoravského kraje. Včera na svém facebooku oznámila, že před měsícem na mandát rezignovala. V zastupitelstvu ji nahradí starosta brněnské městské části Židenice Petr Kunc (Hlas pro Židenice).

Antonová kandidovala v roce 2020 do krajského zastupitelstva jako předsedkyně hnutí Žít Brno. Na kandidátce Spolu pro Moravu složené z TOP 09, Zelených a dalších subjektů získala jeden z pěti mandátů až z 33. místa. Po volbách Spolu pro Moravu skončilo v opozici.

Kunc, který kandidoval z pátého místa, se do zastupitelstva po volbách nedostal. Nyní je rád, že se opět může na krajské politice podílet. Zastupitelem byl už v minulém volebním období. „Dlouhodobě se věnuji situaci na letišti v Tuřanech a zajímám se o projekt Thermal Pasohlávky. Čtyři roky jsem byl v dozorčí radě. Těmto tématům se chci věnovat nejvíc,“ řekl Kunc.

Kunc slib složí příští týden na zastupitelstvu, stávající práci koalice hodnotí kladně

„Myslím si, že skvělou práci odvedl kraj při tornádu, které se před dvěma lety prohnalo na pomezí Břeclavska a Hodonínska. Co se týká prezentace kraje, tak PR je také na jedničku. Některé věci se ale prostě nedaří, tím je například letiště v Tuřanech,“ doplnil Kunc.

Antonová na facebooku uvedla, že ji k rezignaci nevedla žádná kauza

„Celé moje krajské angažmá vzniklo v roce 2020 velkým nedorozuměním, když si voliči vyložili moje 33. místo na kandidátce jako usilování o aktivní politiku. Ve skutečnosti jsem byla jen vycpávka kandidátky a mazaně (jak jsem si tenkrát myslela) jsem se nenechala napsat na poslední místo, které voliči často z rozmaru kroužkují, ale doprostřed, kam nikdo neměl dočíst. No, nevyšlo to – a já jsem od té doby bojovala s pocitem, že jsem někde, kam nepatřím,“ napsala.

Dodala, že mezitím se začal obrozovat spolek Vesna, kterému s kolegyněmi hlavně v posledních 15 měsících, od začátku války na Ukrajině, věnuje veškerý čas a také veškerou mentální kapacitu. „Myslím, že tady vlastně dělám aktivnější ´krajskou politiku´ než v zastupitelstvu,“ dodala.

Barbora Antonová letos získala Cenu Františka Kriegla

Tu každoročně uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost. Nadace jí cenu udělila za obětavou sociální práci a zdravotní pomoc nejpotřebnějším, nejzranitelnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky, a za bourání předsudků a otupování agrese ve společnosti.