Kunderovu knihovnu převezou do Brna pravděpodobně až na jaře

Pandemie koronaviru a související události pozdrží plánovaný převoz knihovny Milana Kundery a jeho manželky Věry z Paříže do Brna. 

  • Foto

    archiv zpravyzmoravy.cz

Původně Moravská zemská knihovna avizovala, že knihy převezme na podzim. Patrně to bude později, řekl dnes ředitel knihovny Tomáš Kubíček při brněnském uvedení knihy Slavnost bezvýznamnosti.

"Je jisté, že to na podzim nestihneme. Nemůžeme teď odjet do Paříže a začít knihovnu transportovat. Jestli bude všechno v pořádku, mohli bychom se na jaře k tomu plánu vrátit," řekl Kubíček.

Na základě uzavřené dohody věnuje spisovatel Kundera Moravské zemské knihovně sbírku různých vydání svých knih a také archiv článků a dalších dokumentů. Knihovna plánuje, že zpřístupní sbírku badatelům i dalším zájemcům o dílo jedenadevadesátiletého brněnského rodáka a světoznámého romanopisce usazeného ve Francii.

Léta budovaná knihovna zahrnuje knižní dílo Kundery publikované v češtině a ve více než 40 dalších jazycích. V Brně se bude na základě dohody se správci autorských licencí nadále rozšiřovat o další česká i zahraniční vydání.

Součástí daru je archiv obsahující články psané Kunderou anebo o něm, kritiky Kunderových knih sbírané v průběhu let jeho vydavateli v Česku i v zahraničí, množství výstřižků z novin, autorizované fotografie i Kunderovy kresby. Archivní materiál bude čtenářům přístupný primárně v digitální podobě.

Zdroj: 
čtk