Kvůli sporům na Brněnsku zemřelo měsíční dítě, otce soudí pro vraždu

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem úmrtí měsíčního dítěte, které zemřelo po konfliktu mezi partnery po pádu z okna domu v Pohořelicích na Brněnsku. Státní zástupce viní z úmrtí otce dítěte, muži za vraždu s rozmyslem hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Jednání soudu je neveřejné, dnes dopoledne vypovídal obžalovaný muž, později přicházejí na řadu výpovědi svědků.

Událost se stala ve druhé polovině ledna. Policie případ nejprve vyšetřovala jako usmrcení z nedbalosti. Muž kolem pětatřiceti let je obžalovaný z vraždy a dlouhodobého týrání.

"Podstatou věci je usmrcení dítěte, které mělo jeden měsíc. Další skutek je spatřován v týrání družky pana obviněného. Dítě zemřelo pádem na tvrdou podložku," řekl novinářům před zahájením hlavního líčení žalobce Milan Richter. Upřesnil, že šlo o pád z okna z výšky zhruba prvního patra.

Žalobce dodal, že v hádce mezi partnery šlo o to, kdo bude dítě vychovávat, kdo jej bude mít u sebe. Podle obžaloby otec miminko upustil úmyslně. "To je ale to, co bude předmětem dokazování a asi největšího sporu, jestli k tomu upuštění došlo úmyslně, ať už formou přímého nebo eventuálního úmyslu anebo jestli to bylo jenom nedbalostně," uvedl státní zástupce.

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová veřejnost z jednání vyloučila. Muž je ve vazbě, k soudu jej přivedla eskorta. Obžalovaný vypovídal dopoledne přes dvě hodiny. Státní zástupce ČTK neřekl, zda se muž k činu přiznal. Pokračovat se bude výslechem svědků, kterých na chodbě před jednací síní dopoledne čekalo několik. Další termín jednání je vypsán na 8. prosince.

Událost se stala v neděli 26. ledna večer. Mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová příští den ČTK řekla, že záchranáři předávali dítě v kritickém stavu do nemocnice. Policie pak potvrdila úmrtí.

Muži hrozí za vraždu s rozmyslem až 20 let vězení, případně výjimečný trest, jímž může být v krajním případě i doživotí. Doživotní trest se ale ukládá jen ve výjimečných případech. Krajský soud v Brně trest doživotí naposledy uložil v červenci 2016 Kevinu Dahlgrenovi, který zavraždil čtyři lidi. Druhý nejvyšší je třicetiletý trest, i ten se ukládá výjimečně. Krajský soud naposledy letos v červnu poslal na 30 let do vězení Antonína Štauberta za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi.

Zdroj: 
čtk