Býval to notně zdevastovaný parčík, který místní obyvatelé a lidé z blízké ubytovny nevyužívali. Teď už jsou ale ploty chránící mladý trávník odstraněny a prostor je volně přístupný. Na rohu ulic Cejl a Vlhká v centru moravské metropole se tak dnes otevřel parčík Pohoda. Plochu nechala zrenovovat radnice Brno-střed. Na úpravách za 4,5 milionu korun se přitom podílela i známá umělkyně a architektka Kateřina Šedá.

Do revitalizace se pustili už před čtyřmi roky

„Úprava parčíku na nároží Cejlu a Vlhké je jednou z částí projektu Kateřiny Šedé Brnox II. K proměně celé čtvrti chceme ale přistoupit komplexně. Využít potenciálu blízkosti historického centra, nabízet v dané lokalitě levně volné nebytové prostory, podporovat místní aktivity, přitáhnout sem mladé lidi a studenty,“ uvedl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl (ODS). Náklady na úpravu parčíku Pohoda podle něj přišly na 4,5 milionu korun.

Travnatá plocha pokrývá většinu parku

V nově upraveném parčíku tak vyseli trávu a vysadili šestici bříz. „Přibyly zde lavičky, lehátko, houpačka a velká černobílá vzorovaná křesla. Travnatá plocha tvoří přibližně tři pětiny plochy parku, další dvě pětiny zabírá herní plocha z propustného betonu a také částečně mlatu. Na mlatové ploše je umístěn koš na streetball a tribuna na sezení. Velkou novinkou je osazení šesti pouličních lamp, které v původním parku citelně chyběly, nyní se zde budou návštěvníci cítit bezpečněji,“ popsala úpravy mluvčí radnice Kateřina Dobešová s tím, že mobiliář by měl odolat vandalům.

Prostor obnovili pod taktovkou Kateřiny Šedé

Prostor před ubytovnou Pohoda obnovila radnice centrální městské části na základě projektu Brnox II umělkyně a architektky Kateřiny Šedé a podle projektu od architektů z kanceláře ORA. „Chtěli jsme opravit plácek u platanu a plácek u Pohody a umístit sem mobiliář, který by mohli lidé používat. Společnými diskuzemi s architekty ze znojemské architektonické kanceláře ORA jsme pak dospěli k návrhu, jak by měl tento parčík v konečném důsledku vypadat,“ uvedla Kateřina Šedá.

Park u ubytovny chtěli zkultivovat

Podle ní bylo záměrem prostor zkultivovat a dát najevo, že neslouží jen lidem z ubytovny Pohoda. „Jsme v podstatě ve středu města, a podle toho by to tady mělo vypadat. Víme, že lokalita je problematická a setkali jsme se i s tím, že lidé nechápali, proč se do ní investují peníze. My tady ale žádnou vyloučenou lokalitu nechceme,“ řekla Šedá.

Každý by si tu měl najít to svoje

„Bylo pro nás důležité vytvořit hravý veřejný prostor, plácek, ve kterém si každý bez ohledu na věk najde to své. Z místa, kterým se jen procházelo, jsme vytvořili prostor, v kterém budou sousedé rádi trávit svůj volný čas. Zároveň jsme chtěli vytvořit vizuálně silné místo s jedinečným charakterem a identitou,“ dodal architekt Jan Veisser z kanceláře ORA.