Lékařská fakulta Masarykovy univerzity (MU) rozšířila výuku v oblasti paliativní péče. Nové předměty naučí studenty komunikovat o závažných diagnózách a doprovázet pacienty v závěru života. Jde o reakci na stárnutí populace, nárůst počtu chronických onemocnění, ale také na mýty, které jsou s paliativní medicínou spjaty, oznámil v tiskové zprávě mluvčí univerzity Radim Sajbot.

V aktuálním akademickém roce fakulta zařadila volitelný předmět Paliativní medicína a komunikace v klinické praxi. Jeho cílem je rozvíjet u studentů komunikační dovednosti a naučit je lépe porozumět potřebám pacientů v závěru života i jejich rodin. Od podzimu výuku rozšíří povinný předmět Paliativní medicína.

„Spousta lidí má představu, že paliativa rovná se umírání. Přitom ona je naopak o životě. O životě s nemocí, ale dobrém životě. I proto je potřeba, aby s paliativní medicínou budoucí lékaři a zdravotníci přicházeli do styku už během studia,“ řekl Jan Maláska z Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice Brno.

Potřeba paliativní péče je už nyní podle odborníků velká a bude dále růst

„Úroveň péče se liší dle typu i dle regionů, ale obecně, když se srovnáme třeba s Německem nebo se Spojeným královstvím, máme co dohánět,“ uvedl Maláska. V novém předmětu studenti získají znalosti a dovednosti v péči o pokročile závažně nemocné pacienty, naučí se léčit nejčastější symptomy, seznámí se s psychosociálními aspekty péče, jejím etickým i právním rámcem. Zdokonalí se v komunikaci závažných zpráv v klinické praxi.

„Medici by měli během studia dostat zprávu, že pacient může zemřít, protože někteří pacienti jim později skutečně umřou. Ono to zní strašně banálně, ale pokud je budeme učit, že vždy jen zvítězíme, tak pak budou smrtí zaskočeni a budou ji brát jako selhání. Na druhou stranu je důležité, aby medik zažil, že i život s těžkou nevyléčitelnou nemocí může být dobrý. A že smrt je součástí života,“ uvedl Maláska.