První ročník proběhl v roce 1997 v Berlíně, v Brně se akce koná od roku 2005.

Jubilejní 15. Brněnská muzejní noc se bude konat v sobotu 18. května a opět se do ní zapojí jak velké kulturní instituce, tak i menší galerie a muzea. Své brány otevřou v 18 hodin a kromě výstav nabídnou množství kreativních aktivit pro dospělé i děti. Celkem jich otevře 28!

Některé instituce si s ohledem na dětského návštěvníka připravily program v dřívějších hodinách, například Muzeum ve Šlapanicích, VIDA! science centrum nebo Industra, a letos si budou moci atmosféru nočního města plného kultury užít nejen Brňané, ale i obyvatelé dalších jihomoravských měst, jako je Adamov, Blansko, Břeclav, Znojmo nebo Křtiny – v noci pro ně bude zajištěna doprava.

TIC BRNO vás zve nejen do svých tří Galerií TIC a do Kina Art, ale nabízí také vyhlídku na noční Brno z věže Staré radnice nebo návštěvu tajemného podzemí Labyrintu pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba či Mincmistrovského sklepa a husí kůži budete mít při noční prohlídce bývalé Káznice na Cejlu. Komu jsou běžné prohlídky málo, je zván do podzemí na únikovou hru za speciální cenu happy hour.