Majetek na Břeclavsku, mimo jiné zámky v Lednici a ve Valticích, nemusí stát a další instituce vracet rodu Lichtenštejnů. Krajský soud v Brně totiž dnes potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Břeclavi, který zamítl žalobu Nadace knížete z Lichtenštejna požadující vydání majetku od státu, jenž podle ní užívá neoprávněně. Lichtenštejnové přišli o tento majetek v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Právní zástupce nadace Aleš Linhart novinářům po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podali žaloby k 28 soudům

Nadace podala žaloby k 26 českým okresním soudům na konci roku 2018, jedním z nich byl i soud v Břeclavi. Nadace v žalobách poukazuje na to, že poslední držitel rodových majetků na českém území František Josef II. nebyl občan Německa, ale neutrálního Lichtenštejnska, navíc hlava suverénního státu. Konfiskace majetku tak podle nadace byla nezákonná. Lichtenštejnský kníže František Josef II. se ale podle tehdejšího správního orgánu přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl státu po 2.světové válce na základě Benešových dekretů.

Soudci nechtějí slyšet naše argumenty, říká právník nadace

„Rozhodnutí soudu nás nepřekvapilo, soudy rozhodují v zásadě stále podobně a nechtějí slyšet naše argumenty. Plánujeme dovolání stejně jako v dalších případech,“ uvedl Aleš Linhart. Nadace má aktuálně podaných osm ústavních stížností a v případě, že Nejvyšší soud bude rozhodovat i nadále v její neprospěch, plánuje podat další.

V řízeních v ČR dochází k porušování základních práv?

„Už delší dobu je zjevné, že je v podstatě jedno, kolik českých soudů nyní rozhodne ve prospěch českého státu. Spor se rozhodne na mezinárodní úrovni, neboť v řízeních na území České republiky docházelo a dochází k závažnému porušování základních práv,“ uvedl ve vyjádření pro média mluvčí nadace Michal Růžička, který dnešní rozsudek komentovat nechtěl. Ve vyjádření se odkazuje na to, že Lichtenštejnsko se majetku v České republice domáhá u Evropského soudu pro lidská práva, spor je vedený na úrovni států.

Žalobě čelily Lesy ČR i památkáři

Mezi 14 státními institucemi, které u břeclavského soudu žalobě čelily, byly například Lesy ČR, Národní památkový ústav, Povodí Moravy či Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Okresní soudy o žalobách nadace rozhodují různým tempem

Podle dostupných informací Lichtenštejnové zatím se žádnou z těchto žalob neuspěli. A to ani následně u Ústavního soudu, který například letos v květnu zamítl stížnost Lichtenštejnů ve sporu o nemovitý majetek na Kolínsku, který nyní drží lesní a vodohospodářské podniky a další státní složky.