Lidé poslali Brnu 114 projektů, 90 z nich má podporu veřejnosti

Lidé v Brně poslali městu v rámci takzvaného participativního rozpočtu 114 vlastních projektů pro lepší život, 90 z nich získalo podporu veřejnosti. 

  • Foto

    ilustrační, redakce

Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Nyní se budou projekty zabývat odbory magistrátu. V listopadu mezi nimi budou moct vybírat lidé. Na vítězné dá město 35 milionů korun, jeden může získat maximální podporu tři miliony. V minulosti díky projektům lidí vznikly například parky, hřiště nebo komunitní centrum.

Participativní rozpočet se letos v Brně koná potřetí a umožňuje lidem zasílat své návrhy projektů, nejlepší z nich se potom díky penězům z města dočkají realizace. Zájemci mohli posílat návrhy do 15. října. "Bylo jich podáno 114 v celkové hodnotě 203 milionů. Částka tedy ve srovnání s uplynulými ročníky opět vzrostla," uvedl Koláčný.

Do konce května mohli lidé projekty podporovat, dále jich tedy postoupilo 90. Nyní se budou projekty zabývat odborníci z magistrátu, kteří posoudí jejich proveditelnost. Potom projekty posoudí vedení městských částí, do kterých spadají. Potrvá to do 30. září. Od 1. do 29. listopadu budou lidé vybírat vítěze. "Lidé nejvíc podporují sportovní aktivity, jako hřiště, kluziště nebo cyklostezky. Ale myslí také na přírodu. Revitalizují místa ve svém okolí, zajímají se o chodníky a parkoviště. Podpořili i zdravotně postižené a nemocné děti," řekl Koláčný.

Projekty si lze prohlédnout na webu. Zároveň se pracuje na vítězných projektech z loňského roku. Hotová jsou díla v Řečkovicích, Novém Lískovci nebo v Tuřanech, k dokončení se blíží taneční altánek v parku Anthropos, amfiteátr v Čertově rokli a připravují se i projekty na zámecké hřiště v Medlánkách nebo na pumptrackovou dráhu v Bystrci.