Lidé na jihu Moravy se v parných dnech mohou ochladit i ve vinném sklepě, kterých je v kraji vína dostatek. Je v nich podstatně chladněji než venku, takže v některých i přitápějí, aby hostům nebyla zima.

Ve sklepě měl 15 stupňů Celsia

Mikulovský vinař Michal Solařík má ve sklepě 40 míst k posezení, dalších 40 na terase. Dnes kolem 14:00 byl ale sklep prázdný. „Je v něm asi 15 stupňů Celsia, takže oproti venkovní teplotě je to o poznání jinde, na teploměru venku ve stínu mám 31 stupňů. Několik lidí tady bylo dopoledne, dali si oběd, teď jsme tu ale sami. Předpokládám, že jsou všichni u vody,“ uvedl Solařík. Rezervace ale má na večer, kdy by mělo přijít více lidí. „To jim budu muset ve sklípku i zatopit, protože po několika minutách by se zvedali s tím, že je jim zima,“ podotkl.

Klimatizovaná stodola ve Valticích

Asi pět desítek hostů měly kolem 14:00 ve vinařské stodole Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice. Stodola i její podzemní část je klimatizovaná, podle ředitele firmy Davida Šťastného je v ní kolem 25 stupňů Celsia. Vinařství nyní pořádá akci Hudba na vinicích, v pátek v areálu zahrála skupina MIG 21, dnes je na programu Monkey Business. „Včera večer tu bylo asi 2000 lidí, dnes čekáme kolem 700,“ uvedl Šťastný.

Vican nabízí posezení pod stromem

Venkovní posezení, a to ať už zastřešené či pod stromem, nabízí rodinné vinařství Vican poblíž mikulovské osady Mušlov. Leží poblíž cyklostezky, čehož cykloturisté rádi využívají. Dnes kolem 14:00 mělo dva hosty. „Je vedro, tak je mrtvo, větší návštěvu ale čekáme večer, až se trošku ochladí. To přijdou,“ řekla za vinařství Martina Vicanová.

Bylo horko k zalknutí

Pro jih Moravy meteorologové na dnešek předpovídali až 35 stupňů Celsia, nejinak tomu má být v neděli. Přes 30 stupňů Celsia mát být v kraji i v pondělí, úterý i středu. I na jihu Moravy je tak v platnosti výstraha meteorologů před vysokými teplotami.