Lidé v Brně si budou moct vyzkoušet život nevidomých

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Život nevidomých si budou moct ve středu vyzkoušet lidé v Brně. V rámci Mezinárodního dne nevidomých se uskuteční osvětová akce, na jejímž pořádání se podílí i odbor zdraví brněnského magistrátu, uvedla dnes v tiskové zprávě Radka Loukotová z tiskového oddělení města. Na programu se podílí asi 20 brněnských organizací a institucí. Zájemci si mohou vyzkoušet různé kompenzační pomůcky, simulační brýle nebo si nechat vyšetřit zrak. Chybět nebudou vodicí psi.

Akce začne ve 14:00 v obchodním centru Avion na jižním okraji Brna. "Na pódiu se vystřídá 12 hostů se zrakovým postižením, kteří budou o svých aktivitách nejen vyprávět, ale některé předvedou i naživo," uvedla Loukotová.

U okolních stánků brněnských organizací, které pomáhají nevidomým, se lidé dozvědí více o nabízených službách a sami si vyzkouší různé pomůcky, jako třeba simulační brýle, černé klapky na oči až po bílou hůl, se kterou si projdou připravenou trasou. Na překážkové dráze předvedou dovednosti vodicí psi.

Magistrátní odbor zdraví se nevidomým věnuje dlouhodobě. Loni například vytvořil audiovizuální kampaň, jak správně pomoct zrakově postiženému v běžných situacích na ulici nebo v dopravním prostředku. "Den nevidomých má za cíl odbourat u veřejnosti řadu mýtů o limitech nevidomých. Lidé bez zraku dělají a dokážou spoustu věcí, jen si je musejí přizpůsobit svým individuálním potřebám, aby je zvládli vykonat," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Zdroj: 
čtk