Lidovci v únoru uspořádají dvě debaty kandidátů na předsedu strany, jedna z nich bude pro straníky, druhá bude otevřená pro veřejnost. ČTK a Českému rozhlasu to po jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl předseda strany Pavel Bělobrádek, který se rozhodl funkci neobhajovat.

První debata se uskuteční 18. února v Brně, druhá 25. února v Praze. "V Praze bychom to chtěli otevřít i pro veřejnost, aby lidé mohli pokládat dotazy, bylo to pro ně atraktivní a aby se tam všichni kandidáti mohli projevit," řekl Bělobrádek.

Veřejné debaty by podle něj měly přispět k tomu, aby souboj o předsednictví byl soubojem koncepcí, a ne pouze sjezdového projevu. "Chceme, aby straníci i veřejnost měli přístup k informacím dříve než na samotném sjezdu," řekl.

Zájem kandidovat na předsedu KDU-ČSL zatím vyjádřili první místopředseda strany a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek a poslanec Marek Výborný. Všichni tři se zúčastní veřejných debat. "Oslovíme i (zlínského hejtmana a senátora) Jiřího Čunka, který kandidaturu nevyloučil, aby se také mohl zúčastnit této debaty," řekl Bělobrádek.

Zájem kandidovat do vedení strany včera oznámila senátorka Šárka Jelínková, která se uchází o místopředsednickou funkci. Je první uchazečkou o funkci místopředsedy lidovců a ve vedení strany by se chtěla věnovat sociálním a rodinným tématům.