Masarykova univerzita v Brně po nabídce města na odkup budovy, kde dosud sídlilo univerzitní kino Scala a Divadlo Bolka Polívky, čeká na dokončení průzkumu, který stanoví její přesný stav. Zatím nelze říct, zda je, či není pro odkup, řekl rektor univerzity Martin Bareš. Statický průzkum v domě mezi Moravským a Jakubským náměstím odhalil závažné poruchy, které neumožňují v kině a divadle po prázdninách obnovit provoz. Město, které budovu vlastní a institucím pronajímá, ve středu univerzitě nabídlo, aby objekt odkoupila za jednu korunu.

„Možnost ústně zazněla při jednání s paní primátorkou. Nicméně písemnou nabídku jsme zatím neobdrželi a neznám skutečný stav budovy, takže nemohu říct ani ne, ani ano. Čekám na znění dopisu, co přesně je předmětem odkupu, a na dokončení prací, které ozřejmí stav budovy. Dokud není znám skutečný stav, a tudíž ani předpokládané náklady na celkovou rekonstrukci, tak se k tomu nemohu vyjádřit. Neznamená to ale, že na tohle téma nevedeme na univerzitě diskuse,“ řekl Bareš.

Pokud univerzita budovu odkoupí, bude muset investovat do její opravy

Stavebně-technický průzkum začal první fází 1. července a potrvá do konce září. Druhá fáze průzkumu má pokračovat od ledna příštího roku. Předmětem schůzky rektora s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS) byla také otázka náhradního prostoru pro aktivity univerzity, která v sále kina pořádala kromě výuky konference či slavnostní akce. Na nabídku adekvátních prostor zatím škola čeká. Možnost, že by univerzita působila v Bílém domě stejně jako Divadlo Bolka Polívky, primátorka podle Bareše vyloučila.

Univerzita se ohledně řešení situace obrátila také na ministerstvo kultury a jedná s turistickým informačním centrem, aby poskytlo pro dopolední výuku Kino Art

„Jsme si však vědomi, že jde o kino se specifickým programem, vlastní dramaturgií i diváckým zázemím, do jehož provozu nehodláme a ani nechceme zasahovat,“ doplnila kvestorka Marta Valešová.

Město budovu mezi Jakubským a Moravským náměstím vlastní

Objekt byl postaven téměř před 100 lety. Jde o železobetonovou stavbu, která svým konstrukčním i materiálovým řešením odpovídá době svého vzniku. Při přípravě rekonstrukce střechy našli odborníci trhliny, u kterých si zprvu nebyli jistí jejich stářím a nebezpečností. V únoru začaly trhliny monitorovat přístroje, které umožnily oběma institucím dokončit sezonu. Letní stavebně-technický průzkum ukázal, že problémy jsou i na nosných sloupech v úrovni stropu nad kinem.