Masarykova univerzita v Brně získá špičkové zázemí pro vzdělávání a výzkum ve farmacii, molekulární biologii a souvisejících oborech. V sousedství bohunického kampusu dnes slavnostně začala stavba budovy BioPharma Hub. S předpokládanými náklady více než čtyři miliardy korun jde o druhou největší investici univerzity – hned po kampusu. Stavba, která reálně odstartovala už loni, bude hotová v polovině roku 2026.

Technologické vybavení snese srovnání v mezinárodním měřítku

Budova pojme laboratoře, kryobanku, jednotky pro tkáňové kultury a genetické modifikace, experimentální chirurgii a neurobehaviorální experimenty nebo farmakologicko-toxikologickou jednotku. Vědci se budou věnovat vývoji léků od syntézy aktivních látek po výrobu menších klinických šarží. Přímou zkušenost s lékovou produkcí získají i studenti. Nová infrastruktura by měla do Brna přinést také podnikatelské příležitosti, zejména v odvětví výroby léčiv či biotechnologického vývoje.

Je to strategický projekt

BioPharma Hub je strategickým projektem podpořeným z Národního plánu obnovy ČR. Přispívá k posílení ČR jako centra vzdělanosti, výzkumu a inovací, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). „Má i strategický význam, protože propojí špičkový výzkum s farmaceutickým průmyslem, což v Evropě potřebujeme proto, abychom v lécích nebyli závislí na dodavatelích z méně bezpečných zemí,“ řekl Fiala.

Farmaceutická fakulta je součástí univerzity od roku 2020

Farmaceutická fakulta je součástí Masarykovy univerzity od roku 2020, předtím spadala pod Veterinární univerzitu Brno. Česko i EU nyní usilují o posílení soběstačnosti v lékové produkci. Kvůli tomu ČR potřebuje absolventy medicíny, farmacie i dalších souvisejících oborů.

Vzdělávání absolventů si zaslouží zvýšenou podporu státu, řekl ministr Bek

„Vzdělávání absolventů těchto oborů si zaslouží zvýšenou podporu státu, která by měla mít podobu kontraktového financování, kdy si stát na základě analýzy potřeb objedná u vysokých škol vzdělání nezbytného počtu odborníků klíčových profesí pro zajištění zdraví a bezpečí obyvatel a dalších strategických oblastí,“ uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Vedení univerzity očekává spolupráci napříč obory a fakultami

„Než se léčivo dostane do lékáren, je to nesmírně dlouhý proces. K němu jsou potřeba ekonomové i právníci, kteří se budou v dané oblasti orientovat a budou mít přehled, co se ve farmaceutickém průmyslu děje,“ popsal rektor Martin Bareš. Proto vznikne mezifakultní studijní program Applied Health Economics, vyučovat ho budou v angličtině pedagogové z šesti fakult. „Ten by měl generovat budoucí experty do nemocnic, pojišťoven či regulatorních institucí. Ve střední Evropě takový podobný program neexistuje,“ doplnil Bareš.

Stavební práce už začaly

Stavební práce už fakticky začaly, dnes poklepal na základní kámen Fiala a další představitelé vlády, samosprávy i akademické obce. Jde zároveň o součást oslav 105. výročí založení Masarykovy univerzity.