Čtyři a půl roku musí sekat latinu, jinak půjde na tři roky do vězení. To je trest brněnského městského soudu, který nyní potvrdil odvolací soud ženě z Brněnska za to, že od roku 2013 do roku 2016 týrala svého tehdy tříletého syna. „Manipulovala s ním, naváděla ho proti otci a konstruovala proti manželovi vymyšlené události,“ uvedla soudkyně Šárka Dufková.

Psychicky labilní žena dítě nutila, aby se smyšlenky naučilo zpaměti a pak je muselo vykládat v opatrovnickém centru. „Chlapec měl také podle matky sledovat otcův sex se sousedkou. Za projevy radosti ze setkání s tátou ho bila vařečkou a nadávala mu,“ popsala soudkyně zločin týrání svěřené osoby.

Školák, kterému je dnes jedenáct let, pak byl na rok svěřen do péče otce, s nímž má podle znalců velmi dobrý vztah. Bývalá zubní instrumentářka, která podle psychiatrů trpí bájnou lhavostí, je podezíravá a má pocit křivdy, poté ze msty křivě obvinila svého dnes již bývalého muže například z toho, že syna zavíral do postele, kde se chlapec údajně pomočil a pozvracel.

„A protože chtěla otci dítěte přitížit při opatrovnickém řízení, posílala na policii, soudy i orgán sociální péče o dítě trestní oznámení, v nichž několik let lživě obviňovala učitelky z mateřské školy z fyzického napadání. Soudce z Okresního soudu pro Brno-venkov pak při opatrovnickém řízení nařkla z korupce,“ vypočítala Dufková další hříchy ženy.

Ta také tvrdila, že její muž chtěl syna zabít. „Napsala jsem pravdu, trvám na tom, co jsem řekla a napsala. Proč by se měl nějaký soudce okresního soudu bavit s mým advokátem? To se mi nelíbí stejně jako to, že ze spisu mizely moje písemná podání. Nemohla jsem se vyjádřit k psychickému stavu otce. Žádám proto, abyste mě zprostili veškeré viny,“ chrlila ze sebe obžalovaná.

Podle soudkyně se však sama usvědčila svými nahrávkami, které zakládala do spisu. A svědčily proti ní i další důkazy včetně výpovědi tehdy devítiletého syna. „Jde o rozšířenou trestnou činnost, kdy jeden rodič zneužije dítě jako nástroj pomsty vůči druhému. Je to případ degradující lidské zloby,“ zdůraznila žalobkyně Dagmar Veverková s tím, že matku policisté při každém podaném trestním oznámení poučili o následcích křivého nařčení.

Soudkyně i státní zástupkyně se shodly, že podmíněný trest při hranici pětileté zkušební doby považují za velmi mírný. „Obžalované hrozilo až osm let za mřížemi za to, že ohrozila výchovu nadprůměrně inteligentního chlapce v době, kdy je to pro dítě velmi citlivé období,“ dodala soudkyně. A když jí žena při zdůvodnění pravomocného rozsudku několikrát zlostně skočila do řeči, vykázala ji na chodbu.