Pětačtyřicet minut trvající interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška, informoval v tiskové zprávě mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

„Děti by se měly formou her dozvědět ty nejpodstatnější informace z historie jeskyně,“ přiblížila vedoucí jeskyně Hana Horáková.

Krasové podzemí v Křtinském údolí je proslaveno nálezy tisíců kostí pravěkých jeskynních medvědů (Ursus spelaeus). Ač na různých rekonstrukcích působí tato až tři a půl metru vysoká zvířata děsivě, podle paleontologických výzkumů byli býložraví, což se jim stalo osudné za poslední doby ledové. Po ochlazení pro ně nezbyla rostlinná potrava. Znovu medvědi ve Výpustku ožili nyní na rozměrných komiksech a hravých tabulích z pera a štětce výtvarnice Anety Doležalové.

V ději prohlídek se cestovatel v čase dostane do pravěku, ale stroj času mu rozbijí neandrtálci. Medvěd Bruno rozhodne, že cestovateli pomůže stroj opravit. Zmáčknou tlačítko a přenesou se do krytu – tajného podzemního velitelského pracoviště armády. Další stanoviště přiblíží například nacistickou podzemní výrobu součástek do letadel, těžbu fosfátových hlín či činnost středověkých mastičkářů.

Správa jeskyní připravila dětské prohlídky s brumlou Brunem ve Výpustku, který byl za socialismu upravený jako speciální armádní kryt pro případ jaderného útoku, každou středu a sobotu v 16:15 a 16:30 hodin. Zájemci se však musí nejméně den předem rezervovat buď na telefonu 516 439 111 nebo elektronicky na mailu vypustek.rezervace@caves.cz.

Labyrint chodeb a dómů Výpustek vytvořila ponorová činnost Křtinského potoka. První zdokumentovaní návštěvníci již v 17. století nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také vytvořil první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Jan Ferdinand Hertold v roce 1669 ve spise Tartaro-Mastix Moravie popisuje temné otvory do chodeb a propastí, které se dosud nikdo neodvážil prozkoumat.

Novinkou letošní sezony je ve Výpustku i druhá zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně, kde zájemci s baterkami a v helmách prozkoumají dosud nepřístupné prostory mezi armádním vestavěným krytem a přírodní stěnou jeskyně a v podřepu či po čtyřech nahlédnou i do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky – makaróny. Folková skupina Bokomara oživí prostory Výpustku 19. srpna.

„Pro informace o aktuálním dění v přístupných jeskyních je dobré průběžně sledovat web caves.cz i sociální sítě,“ dodal Pavel Gejdoš.