Vybraní senioři se do konce roku nastěhují do 15 bytů v novém domě v brněnské Slatině. Dům za více než 42 milionů korun slouží pro starší obyvatele a nabízí tzv. dostupné byty pro seniory, které jsou menší a město je pronajímá za snížené nájemné. Jeho výstavba trvala necelé dva roky, skončila letos v září. Od té doby město byty nabízí seniorům z pořadníku. Usiluje o ně 20 žadatelů, řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

V pořadníku na seniorské bydlení je asi 420 žadatelů, ne všichni ale mají o dané místo zájem. Zájemci mohou žádat o konkrétní lokalitu nebo dům. „Také ale evidujeme žadatele, kteří nepreferují žádnou lokalitu. Byty město nabízí podle pořadníku a případně preferované lokality nebo dalších požadavků žadatele. V současnosti dostalo nabídku dostupného bytu pro seniory 11 osob či párů z pořadníku, kteří buď požádali o danou lokalitu nebo nepreferovali žádnou konkrétní lokalitu a současně jsou na předních místech pořadníku,“ uvedl Poňuchálek.

Novostavba vznikla na místě bývalého bytového domu, který nechala městská část v roce 2016 zbourat

Je v ní 11 bytů o velikosti 2+kk a čtyři bezbariérové garsoniéry. „Architekti mysleli jak na soukromí obyvatel, tak na prostor vybízející k setkávání a komunitnímu životu. Díky tomu, že je tu společenská místnost i zahrada v atriu, nebudou tyto interakce nebo menší organizované akce podléhat rozmarům počasí,“ doplnila náměstkyně primátorky pro bydlení Karin Podivinská (ANO). Podobný typ bydlení dosud ve Slatině chyběl.

Město v poslední době otevíralo převážně byty určené mladým lidem v režimu startovacího bydlení, jako například v Bratislavské nebo Podnásepní ulici

Jedním z posledních projektů pro starší občany byl komplex ve Vojtově ulici před třemi lety. Další seniorské bydlení chystá ve Vejrostově ulici v Bystrci. „Máme vydané stavební povolení. Projektant začal nyní zpracovávat dokumentaci pro provedení stavby. Bude následovat zadávací řízení, a pokud vše půjde bez potíží, tak na podzim příštího roku zahájíme stavbu. Do konce roku 2026 by zde mělo vzniknout asi 70 bytů,“ dodal mluvčí.