V peklo s čerty se na začátku letošního prosince promění jeskyně Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu. Akce pro děti a jejích rodiče s názvem Ďábelský Výpustek se koná již čtrnáctým rokem, letos to bude v sobotu 2. a v neděli 3. prosince 2023. Zpravodajskému portálu BRŇAN to sdělil mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

Půjde o divadelně pojaté představení

V divadelně pojatém představení má tentokrát Mikuláš se sháněním dárků pořádné fofry. Postrádá totiž svého důležitého pomocníka, anděla Dáriuse. Současně paní učitelka ze Křtin nalezne při sběru dříví u jeskyně Výpustek chlapce, který si nic nepamatuje. „Učitelka se dovtípí, že možná jde o ztraceného synka loupežníků, kteří jeskyni obývají a rozhodne se ho odvést nazpět dovnitř jeskyně k jeho bandě,“ nastínil Gejdoš scénář představení.

Rozuzlení příběhu přijde na samém konci jeskyně

„Jak to celé dopadne doopravdy a kdo se z loupežnického synka vyklube, to se návštěvníci dozví na samém konci jeskyně Výpustek, která překvapivě nekončí peklem,“ uvedl režisér letošního ročníku Jaroslav Šanda. Na hraní a organizaci akce se podílí všichni průvodci z Výpustku a křtinský divadelní spolek Křový (KŘtinský Ochotnický VÝkvět).

Mikulášská prohlídka Výpustku je každou hodinu od 10 do 17 hodin

První mikulášská prohlídka začíná v sobotu i v neděli vždy v 10:00 a dále každou celou hodinu až do 17:00, kdy odchází poslední výprava do jeskyně. Vstupenky je možné koupit předem. Odkaz a další informace najdou zájemci na webu caves.cz/mikulas.

Je možné přinést vlastní nadílku

Celková délka Ďábelského Výpustku je hodina, ze které přibližně 35 minut trvá divadelní představení postupně v různých částech jeskyně a na posledním zastavení má Mikuláš 25 minut na předání dárků dětem. „Je možné přinést vlastní nadílku pro své děti, kterou jim Mikuláš předá spolu s certifikátem hodného dítěte. Malý dárek i certifikát je připraven pro všechny děti, na akci nebude chybět možnost občerstvení,“ dodala vedoucí provozu jeskyně Hana Horáková.

Výpustek a další jeskyně v Moravském krasu jsou otevřené celoročně

Výpustek spolu s Punkevními a Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi v Moravském krasu jsou jedinými ze 14 zpřístupněných jeskyní v Česku, které jsou otevřeny celoročně – v zimě každý den kromě pondělí. Pouze po oba „ďábelské“ dny se ve Výpustku klasické prohlídky nekonají. Pro informace o aktuálním dění v tuzemských jeskyních je dobré sledovat web Správy jeskyní ČR www.caves.cz i sociální sítě fb.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr. Svůj oficiální facebook má i každá z jeskyní.