Prvňáci a deváťáci z brněnské Základní školy Svážná v Novém Lískovci dnes převzali vysvědčení z rukou ministra školství Mikuláše Beka (STAN). Dětem pogratuloval a žákům devátých tříd spolu s ředitelem Petrem Punčochářem popřál, aby našli v životě to, co je baví. Vysvědčení bývalý univerzitní rektor, který je ministrem školství od května, předával dětem poprvé. Vzkázal jim, aby se snažily posunout vzdělávání co nejvýš.

Vzdělání jako cesta ke kariéře

„Vzdělání je jedinou cestou, která vede ke spokojené kariéře. Přál bych si, aby se na tuto cestu děti vydaly s chutí, k tomu jim mohou učitelé pomoct,“ řekl Bek novinářům. Dodal, že sám na všechny stupně svého vzdělávání vzpomíná rád a doufá, že tomu tak bude i u odcházejících deváťáků. Těm také řekl, že si je vědom obtíží při přijímání na střední školy a bude se snažit tento proces změnit.

Život přináší i překážky, řekl deváťákům ředitel

Punčochář věří, že odcházející žáci budou hrdí na to, jakou školu absolvovali. „Buďte rádi, že nebyla jen školou, která říká, že každý den svítí slunce. Zažili jste i neúspěch, stavěli jsme před vás překážky, ale i to přináší život. Základní škola vás má učit nejen k základům vzdělávání, ale i života,“ doplnil.

Mají na škole i ukrajinské děti

Školu v Novém Lískovci navštěvuje 650 žáků, což je maximální kapacita. Loni slavila 30 let od otevření a podle ředitele se uplynulý rok nesl právě v duchu oslav výročí. „Jinak byl poměrně klidný, stabilizovala se i situace s ukrajinskými žáky, kterých je kolem 20. Děti byly zařazeny do běžných tříd a měly klasickou výuku. Už jsme si mysleli, že nás čeká klidné léto, když přišlo krupobití, které nám prorazilo plášť střechy, takže nás čeká rekonstrukce,“ uvedl Punčochář.

Prázdniny využijí k opravám

Práce začnou v pondělí a potrvají čtyři až pět týdnů. Škola, kterou zřizuje město, se postupně opravuje už od roku 2009, kdy se začalo se sanací základů části budov. Následovala oprava tělocvičen, výměna sociálního zařízení, dveří, oken i úprava interiéru.