Vyučený frézař Miroslav Mužík prostudoval více než pět století let staré da Vinciho nákresy a záznamy a vytvořil podle nich funkční dřevěné makety strojů. Mezi modely
nechybí například předchůdce padáku, tanku, vrtulníku, rogala nebo ponorky, ale také třeba da Vinciho jízdní kolo, bojový vůz, automatický buben či cestoměr. Za posledních
šest let vytvořil přes pět desítek druhů strojů podle mistra Leonarda. „Všechno začalo u nás v kuchyni na stole. Nebyla žádná dílna, vůbec nic, začínal jsem s hračkami, se kterými by si mohly hrát moje děti. Modely jsem měl poschovávané v několika sklepech, až známí mě donutili začít je vystavovat,“ vysvětlil na webu Blanska šedesátiletý modelář. Výrobě mechanických dřevěných modelů se věnuje už několik desítek let. 

Na kontě už má i jeden z nejrozsáhlejších pohyblivých betlémů v Česku či téměř deset metrů dlouhou Moravskou vesničku se stovkami figurek a desítkami stavení. Mechanické stroje mistra Leonarda pro něj ale byly obrovskou výzvou. „Každý model je specifický, u všeho musí člověk trochu přemýšlet. Na vyřezávání byl asi nejnáročnější mechanický lev, co se funkčnosti týká, velkou výzvou byl třeba předchůdce automobilu nebo vodní tank,“ upřesnil Mužík.

Da Vinciho nákresy a záznamy totiž podle něj zachycují celou řadu strojů, které využívají nejrůznější principy mechaniky nebo fyziky. Díky funkčním modelům pak každý odhalí, jak pracuje třeba kladkostroj, mechanické kladivo či trakař. „Počin kolegy Mužíka je naprosto unikátní. Sestavit funkční modely se totiž v takovém množství zatím nikomu nepodařilo. Nešlo jen o to, že musel projít a rozluštit všechny nákresy a záznamy Leonarda da Vinciho. Klíčové bylo také odhalit řadu chyb a nepřesností, které v nich da Vinci záměrně udělal jako ochranu proti zneužití. To už zvládne opravdu málokdo, bez toho by Mužíkovy stroje nefungovaly,“ vysvětlil Bronislav Lacko z brněnského VUT.

Blanenský nadšenec vystavil přes padesát modelů v centru Brna v areálu kapucínského kláštera. Expozici otevřel loni v březnu vedle kapucínské hrobky. Kvůli  protiepidemickým omezením byla ale přístupná jen pár týdnů. Mužík věří, že jakmile to vládní opatření dovolí, bude ji opět moci otevřít. „Díky tomu, že modely jsou interaktivní a každý si může vyzkoušet, jak jednotlivé stroje fungují, se i dospělí vrátí v čase. Když mohlo být otevřeno, zájem byl veliký, zvlášť o víkendech,“ dodala vedoucí kapucínské hrobky v Brně Kateřina Hlouchová.