fbpx
28. 03. 2023 Dnes má svátek Taťána

Moravské zemské muzeum nechalo pro sběratele vyrobit věrné kopie Věstonické venuše

img-8015

Foto:

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum nechalo vyrobit prvních 50 kusů věrných kopií Věstonické venuše. Další budou následovat. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí muzea Barbora Onderková.

Věstonickou venuši si dnes můžete koupit na mnoha místech a v mnoha různých více či méně vkusných podobách. Jen samotné Moravské zemské muzeum, do jehož sbírek originál Věstonické venuše patří, ji prodává jako sádrovou sošku či v podobě přívěsků z různých materiálů. Nyní však nastává zcela nový okamžik.

„Dáváme do prodeje věrné kopie, vyráběné z digitálního modelu, který vznikl na základě CT snímkování originálu, a to je převratná chvíle,“ uvedl kurátor Věstonické venuše Petr Neruda.

CT snímkování proběhlo už v roce 2016, tehdy vzniklo video Věstonické venuše, které bylo promítáno při příležitosti oslav 200. výročí založení muzea. „V průběhu posledního roku, zejména v souvislosti se začleněním venuše do konceptu výstavy Nejstarší šperky a ozdoby těla, jsme horečně přemýšleli, jak to udělat, abychom kopii zpřístupnili veřejnosti a přitom zachovali její exkluzivitu a zabránili padělkům,“ dodává Neruda.

Výsledek tohoto snažení Moravské zemské muzeum teď představuje veřejnosti. Na základě získaných dat vznikl digitální model, ze kterého byl metodou 3D tisku vytvořen prototyp sloužící k výrobě kopií. Celý tento proces je proti zneužití ošetřen smlouvou. Každá kopie má své pořadové číslo.

Prototyp vytvořil sochař Jiří Pec, který se stal tudíž výhradním výrobcem kopií Věstonické venuše. „Unikátnost kopií spočívá i v použitém materiálu. Směs se složením, barevností i váhou se velmi blíží originálu, nebylo jednoduché ji vyladit. Nakonec se to ale podařilo a vznikla tak tajná ‚receptura‘ na výrobu Věstonické venuše,“ popsal Pec.

Originál Věstonické venuše je nyní vystaven spolu s dalšími skvosty doby kamenné v Pavilonu Anthropos ve výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla. Již na začátku výstavy bylo avizováno, že zhruba po třech měsících proběhne posouzení stavu tohoto mimořádného exponátu a rozhodne se, zda bude do konce výstavy nahrazen kopií nebo bude moci ve výstavě zůstat až do konce.

„Věstonická venuše, tak jak je nyní uložena v etui v bezpečnostní vitríně, má všechno, co potřebuje, je o ni dobře postaráno a návštěvníci se z ní mohou těšit až do konce výstavy v únoru příštího roku,“ uzavřel Neruda.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT