Moravské zemské muzeum zahájilo výstavu Nika o herečce Brettschneiderové

  • Foto

    Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum zahájilo retrospektivní výstavu Nika k nedožitým sedmdesátinám herečky Niky Brettschneiderové. Vystudovala v Brně Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU), po podpisu Charty 77 s manželem emigrovala do Vídně, kde založili divadlo Theater Brett. Návštěvníci uvidí například rekvizity, fotografie a tiskoviny z představení. Výstava, kterou dnes novinářům představili kurátoři a manžel herečky Ludvík Kavín, skončí 27. února.

„Nika byla mezinárodní divadelní osobností. Přál bych si, aby výstavu navštěvovali studenti uměleckých škol, protože ukazuje, jak Nika chtěla pomocí divadla zprostředkovávat svět, ale také na úsilí, které musí divadelníci a kumštýři podstoupit. A bez něhož nejde, aby něčeho dosáhli,“ komentoval výstavu Kalvín.

Theater Brett uváděl nejprve neverbální pohybové inscenace jiných autorů. „Před emigrací jsme se domluvili, že spolu ‚venku‘ zkusíme dělat divadlo. Chtěli jsme hrát představení, která nám umožní oslovit lidi všude, kde nerozumí česky. A my jsme tenkrát ještě neuměli německy,“ řekl Kavín.

Pak napsali svou první hru "Jeee…U" inspirovanou údivem nad světem kolem. V mluveném textu se vyskytovala pouze citoslovce jé a ú. Později psali i činohry, například Pan Kafka se vrací nebo Tristan a Isolda.

Manželé ve Vídni zůstali i po roce 1989, Brettschneiderová dojížděla učit do Brna na JAMU. „Pro Niku neexistovaly předsudky, jak by měl herec vypadat. Věnovala plnou pozornost každému, jak to bylo potřeba,“ uvedl Igor Dostálek, vedoucí současného Ateliéru činoherního herectví Niky Brettschneiderové na JAMU.

Hereččina žačka Andrea Buršová o Brettschneiderové napsala knihu. „Nika byla nadčasová. Oprošťovala nás od strachu z chyby, říkala: Kdybyste byli dokonalí, popíralo by to možnost tvorby. Byla člověkem, který jde k jádru, což podle mě má počátek v její upřímnosti k sobě sama,“ řekla Buršová.

„Výstavou chceme vzdát hold této významné herečce i divadlu, které vyrůstalo z českých kořenů a divadelní kultury,“ uvedl Jaroslav Blecha z Divadelního oddělení Moravského zemského muzea. Do tří let muzeum plánuje zpřístupnit celý archiv Theater Brett, který převzalo po hereččině smrti v roce 2018.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
čtk