Wimbledon mezi výstavami vín u nás. Tak se říká Valtickým vinným trhům, jejichž 56. ročník startuje dnes dopoledne ve Valticích na Břeclavsku. S více než stošedesátiletou tradicí a historií jsou zároveň vůbec nejstarší celostátní soutěží vín v ČR s mezinárodní účastí a veřejnost a milovníci vína tak mají jedinečnou příležitost ochutnat stovky špičkových vín. Každý rok se jich do hlavního města vína sjede v průměru kolem 6000.

Návštěvníci mohou podepsat petici proti zavedení spotřební daně

Letošní ročník však má ještě jedno velké téma. Návštěvníci mohou svou podporou v petiční akci proti zavedení nesmyslné spotřební daně pomoci zachránit moravské a české vinaře a vinohradníky a nejen je. „Valtické vinné trhy byly ve své historii přerušeny pouze dvěma světovými válkami. Zavedení nesmyslné spotřební daně na víno, kterou logicky nemá žádná vinařská země v Evropě, může vážně ohrozit i další konání valtických trhů. Reálně hrozí, že Česká republika zmizí z mapy evropských vinařských států. Proto vstupujeme do stávkové pohotovosti a ve Valticích již bude petice proti zavedení spotřební daně a proti likvidaci moravských vinařů. Nechceme se jen nečinně dívat na to, jak někdo ničí to, co jsme za desítky let vybudovali pro nás a pro naše děti,“ zdůraznil jeden z organizátorů David Šťastný.

Při zahájení se rozdávají ocenění

Novodobé Valtické vinné trhy se tradičně konají v reprezentativních prostorách, renovované jízdárně a Španělské konírně státního zámku ve Valticích. Ty jí dodávají nezapomenutelnou kulisu a patřičnou atmosféru. Začínají dnes dopoledne slavnostním zahájením, na nějž je možné si zakoupit zvláštní vstupenku. V jeho průběhu se vyhlašují a předávají medaile, diplomy a poháry oceněným vinařům za výsledky jejich mistrovské práce.

Návštěvníci ochutnají přes 700 vzorků od stovky vinařů

Odpoledne španělská jízdárna otevře dveře veřejnosti a milovníci vín si tak mohou vychutnat přes 700 výstavních vzorků od zhruba stovky vinařů z Česka, Slovenska, Rakouska, ale i ze zámořských vinařských zemí a vinařů z jižní polokoule. Odehraje se i napínavá dražba archivních vín, jejíž výdělek půjde podle Šťastného na dětské kardiocentrum v pražském Motole. „Chceme tím zdůraznit, že vinaři a také milovníci vína jsou skuteční srdcaři. Víno je již po staletí součástí naší kultury a zdravého životního stylu, bude tomu tak i nadále a nikým si to nenecháme vzít,“ uvedl Šťastný. Sobotní program pak kompletně patří milovníkům vína.

Platby na trzích jsou jen v hotovosti, upozorňují organizátoři

Po celou dobu akce bude zajištěno občerstvení a doprovodný kulturní program, v němž nebude pochopitelně chybět několik cimbálových muzik. Vstupenka za 100 korun bude v prodeji pouze přímo na místě v den akce, dalších 80 korun zaplatí návštěvníci za skleničku. „Dále si můžete koupit za 50 korun katalog a kupónky pro konzumaci vína. Ceny jednotlivých vín se liší podle ocenění,“ upřesnili pořadatelé s tím, že na vinných trzích se platí jen v hotovosti.