Za dobu své existence se MOÚ stal špičkovým zdravotnickým zařízením evropského formátu, který v jeho historii proslavila nejenom celá řada  mimořádných osobností stojících v čele jednotlivých oborů, ale především řadoví pracovníci. Jejich vysoce odborný a zároveň povšechně lidský přístup je opakovaně pozitivně hodnocen samotnými pacienty i jejich blízkými.

MOÚ je jediný onkologický ústav v České republice a současně je i významným onkologickým centrem v rámci Organizace evropských onkologických ústavů (Organisation of European Cancer Institutes) a Evropské referenční sítě pro léčbu vzácných solidních nádorů u dospělých (EURACAN). MOÚ je nositelem několika mezinárodních certifikací kvality specifických pouze pro onkologii, které zaručují pacientům léčených v MOÚ stejnou úroveň péče, jako na nejlepších onkologických pracovištích západní Evropy.

Ústav se soustavně rozvíjí. Z původních dvou budov se rozrostl do komplexu o celkové rozloze přesahující 16 000 m2. Dnes jsou v MOÚ soustředěny veškeré medicínské obory potřebné pro zajištění komplexní péče v oblasti onkologické prevence, diagnostiky a léčby, se zaměřením na solidní nádory u dospělých. K dispozici jsou i obory zajišťující podpůrnou péči a poradenství. Všechna pracoviště jsou vybavena nejmodernější přístrojovou a laboratorní technikou. Kromě poskytování zdravotních služeb plní MOÚ i důležitou roli výzkumného a vzdělávacího centra.

Ročně ambulancemi MOÚ projde 250 000 pacientů a hospitalizováno je na 10 000 nemocných.

Výročí Ústavu připomeneme několika akcemi: dnešní setkání a návštěva Ústavu ministrem zdravotnictví ČR Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA a také večerním benefičním divadelním představením Odhalená pravda v Divadle Bolka Polívky v Brně. Tu připravila divadelní společnost StageARTCz. Výtěžek bude věnován ústavu na podporu projektu umělé inteligence a pořízení speciálního software pro vyhodnocování radiologických snímků mamografie a CT vyšetření. 
8. února 2020 pak v ústavu proběhne Den otevřených dveří pro veřejnost. Příchozí se budou mít krom jiného možnost seznámit se s robotickou chirurgií a prohlédnout si robotický systém da Vinci.