Shození německého turisty z hradeb pod hradem Špilberk bylo pokusem o vraždu, rozhodl dnes Krajský soud v Brně. Obžalovaného sedmatřicetiletého Daniela Madarásze původem ze Slovenska za něj odsoudil k 10,5 roku vězení. Soud tak vyhověl návrhu státního zástupce, který navrhoval trest při spodní hranici sazby, která činí deset až 18 let vězení Obhajoba si ponechala lhůtu pro podání odvolání, státní zástupce odvolání nepodá.

Incident u Špilberku se stal loni 1. září večer. Madarász tehdy odjel se skupinou přátel z Bratislavy do Brna, kde slavili jeho rozlučku se svobodou. Popíjeli alkohol a večer se Madarász se svým bratrancem ocitl v parku pod Špilberkem.

Podle žalobce poškozený na zídce telefonoval s rodiči. Obžalovaný i s dalším mužem jej anglicky oslovil a následně vykřikl, že ho zabije. Do turisty podle žalobce prudce strčil, muž spadl asi z šestimetrové výšky. Zraněný skončil v nemocnici, při pádu si mimo jiné zlomil dva obratle a utrpěl zhmožděniny zad.

Obžalovaný z činu vinil svého bratrance, který stál u zídky s ním. Turista z Německa si incident podle své výpovědi nepamatuje

Obhájce tvrdil, že nebyla prokázána vina jeho klienta. Uvedl, že nejsou žádné přímé důkazy a obžaloba postupuje vůči nesprávné osobě. Navrhl zproštění viny. Předseda senátu Martin Vrbík v odůvodnění uvedl, že o totožnosti osoby, která čtyřiadvacetiletého turistu srazila ze zídky, nejsou pochybnosti. Obžalovaný a jeho bratranec na sobě měli barevně velmi odlišná trička a je vyloučeno, že by došlo k jejich záměně.

Naopak soud přičetl Madarászovi k tíži, že neváhal svého příbuzného křivě obvinit

„Tento případ je ojedinělý a mimořádný. Veškeré násilné činy, které soudy projednávají, mají nějakou genezi konfliktu. Zde se neodehrál žádný konflikt, setkali se dva úplně neznámí lidé. Skutek obžalovaného byl projevem arogance, neúcty k životu druhého a byl zcela nevyprovokovaný,“ uvedl Vrbík. To, že turista po pádu nezemřel, nebylo zásluhou obviněného, ale dílem náhody, protože spadl do výběhu se zvířaty, v němž byla zkypřená půda.

Madarász zůstává ve vazbě, trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Poškozenému turistovi má podle rozhodnutí soudu zaplatit i náhradu škody ve výši 6500 eur, tedy 165.000 korun, a bolestné 209.000 korun.