Muž našel ve Znojmě funkční dělostřelecký granát, nevěděl co s ním a tak ho vezl autem do Brna

  • Foto

    MP Brno

Dělostřelecký granát zabalený v nákupní tašce převážel v noci do Brna mladík a jeho kamarádi. Našli ho ve Znojmě a nevěděli co si s ním počít. „Hlídku městské policie oslovil po druhé hodině v Brně na Mendlově náměstí, rozevřel před ní nákupní tašku a prohodil zdánlivě nevinnou otázku: „Co s tím mám dělat?“ Strážníci nahlédli dovnitř a zjistili, že muž přenáší centrem města velmi zachovalý a pravděpodobně plně funkční dělostřelecký granát,“ popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Hlídka mladíka vyzvala, ať garnát velmi opatrně položí a odejde i se svými dvěma známými do bezpečné vzdálenosti. Potom požádali o příjezd další hlídky městské policie, uzavřeli celý přilehlý prostor a přivolali policejního pyrotechnika. „Specialista granát odborně naložil a odvezl pryč z přestupního uzlu,“ doplnil Ghanem.

Nejde o první takový případ, který strážníci v Brně zaznamenali. Například v roce 2017 jim osmdesátiletá žena přinesla na ředitelství vojenskou výbušku v igelitové tašce. O čtyři roky dříve přišel na žabovřeskou služebnu městské policie pracovník sběrného dvora s funkčním ručním granátem, který našel v kontejneru.

„S podobnými nálezy by přitom lidé neměli vůbec manipulovat. Je vhodné odejít dostatečně daleko, varovat okolí a okamžitě volat policii,“ uzavřel Ghanem.