Pod vlivem alkoholu, nevhodné poznámky o válečném konfliktu a nakonec se zbraní v ruce – tak obtěžoval osmatřicetiletý muž ostatní hosty brněnské kavárny. „Jeho podezřelé chování v zaplněné kavárně v centru moravské metropole totiž nemohlo ujít pozornosti okolních zákazníků, kteří si navíc povšimli i jeho nabité pistole,“ popsal Vala.

Na místo napřed přijely prvosledové hlídky, které jsou na podobné zákroky proti potenciálně nebezpečným pachatelům vyzbrojeni. Po rychlé policejní akci, která se neobešla bez použití donucovacích prostředků, skončil opilý pošetilec odzbrojený a v poutech. Dechová zkouška následně potvrdila dvě promile alkoholu.

„Až posléze bylo policisty zjištěno, že se jedná jen o zbraň plynovou. To ale v době zákroku samozřejmě muži zákona vědět nemohli a postupovali tak vůči němu jako proti ozbrojenému pachateli. Ten ale naštěstí z celé nepříjemné události vyvázl jen s odřeným čelem. Zpacifikovaného muže pak policisté eskortovali do policejní cely, kdy se bude muset nyní za své nezodpovědné chování zodpovídat před správním orgánem,“ dodal Vala.

Podobné (plynové, expanzní, znehodnocené a airsoftové) zbraně patří do kategorie D. Nabýt, držet a nosit zbraň této kategorie může fyzická osoba starší 18 let, která je způsobilá k právním úkonům. Ta ale nemusí být držitelem zbrojního průkazu. Tyto zbraně se nesmí na veřejnosti nosit viditelně a při manipulaci s ní nesmí být její majitel například pod vlivem alkoholu, návykových látek nebo léků.