Muž, který prodával před Vánoci kapry v brněnského Gorkého ulici, nabízel zákazníkům leklé ryby, když ho kontrolovaly inspektorky Státní veterinární správy, choval se k nim agresivně a fyzicky je napadl. Za několik prohřešků s ním veterináři vedou správní řízení a čeká ho pokuta za porušení hygienických předpisů a maření úředního dozoru, uvedla v tiskové zprávě ředitelka Krajské veterinární správy Jana Kozáková. Agresivního prodejce musela přijet pacifikovat policejní hlídka.

Drtivá většina kontrol z víc než stovky, které inspektoři na jižní Moravě v předvánočním čase udělali, skončila bez zjištění jakéhokoliv pochybení. Pouze u čtyř kontrol prodejci porušili nějaké nařízení, v Gorkého ulici však byla situace zdaleka nejhorší a nejdramatičtější. Prodejce ve dvou případech porušil předpisy, které se zabývají ochranou zvířat před týráním. „Jednalo se o úhyn ryb kvůli nedostatku kyslíku ve vodě a příliš vysoké množství ryb v nádrži,“ uvedla Kozáková. Kvůli tomu, že ryby neměly v kádi kyslík, byly všechny ryby na stánku leklé. Prodejce se však nerozpakoval tyto kapry z kádě postupně vytahovat, omračovat je, vykrvovat, kuchat a porcovat.

Filety poté házel do plastové přepravky na zemi na chodníku, čímž zase porušoval hygienické předpisy

Na pokyn inspektorek, že má okamžitě ukončit porcování leklých ryb a přestat je nabízet k prodeji, nereagoval. „Fyzicky je napadl, vytlačil ze stánku a znečistil jim oděv. Jedné z nich vytrhl z ruky plechovku se sprejem na označení nepoživatelných potravin a odhodil ji několik desítek metrů daleko,“ popsala situaci Kozáková. Na místo tak přijela policejní hlídka a inspekce prodejci nařídila odstranit 50 kilogramů uhynulých a 40 kilogramů již naporcovaných kaprů a následně předložit doklad o likvidaci.

Tento exces vybočuje z jinak dobrých výsledků kontrol

V celé republice zjistila inspekce závadu pouze u 1,6 procenta případů, což znamenalo meziroční zlepšení situace. Prodejci před Vánoci nahlásili po celé republice 3000 prodejních míst. Nejvíce jich je právě na jižní Moravě.