Muž zfalšoval QR kód u sbírky k tornádu, případem se bude zabývat soud v Brně

  • Foto

    redakce (MOŠ archiv)

Krajský soud v Brně dnes začne projednávat případ pokusu o podvod, kdy muž podle obžaloby zfalšoval QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno, která byla určena lidem postiženým tornádem. Falešný QR kód obsahovalo číslo k jeho vlastnímu bankovnímu účtu. Soud se bude zabývat dohodou o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zastupitelstvím. Tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni na konci června, muže policie obvinila několik dní poté. Žádná škoda podle tehdejšího vyjádření policie nevznikla. Muži hrozí až deset let vězení.

Podvodník tehdy okopíroval grafiku charity a vložili do ní vlastní QR kód, který odeslané peníze odkláněl na jiný účet. Dárcům vedení kraje tehdy doporučilo, aby pečlivě zkontrolovali číslo účtu, na který peníze po naskenování QR kódu odcházejí.

Policie tehdy zadržela a z pokusu o podvod obvinila dvaadvacetiletého muže. Zjišťovala i jeho motivaci. "Své jednání se snažil vysvětlit tím, že peníze chtěl věnovat obětem katastrofy v Moravské Nové Vsi, kde měl pomáhat," uvedl tehdy ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil. Podle kriminalistů se muži žádné peníze takto získat nepodařilo.

Tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni poslední červnový čtvrtek. Bouře přinesla nezvykle velké kroupy a tornádo mělo rychlost kolem 300 kilometrů v hodině. Zemřelo šest lidí. Zničených bylo kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo být strženo. Na konta veřejných sbírek pro lidi postižené tornádem lidé zaslali několik set milionů korun.

Zdroj: 
čtk