Muzeum v Břeclavi hostí výstavu Drákula a ti druzí

Putovní a malinko hrůzostrašnou výstavu o krvavé historii, která představuje smyšlené bytosti, ale zejména reálné postavy z dávné minulosti můžete vidět v Městském muzeu a galerii v Břeclavi.  

  • Foto

    redakce

Málokdo tuší, že jako literární předloha na nejslavnějšího upíra mohla Bramu Stokerovi posloužit jihočeská kněžna Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu. I s jejím tajemným osudem vás seznámí výstava v břeclavském muzeu Pod vodárnou. Už gotické kroniky zmiňují několik zásadních případů, se kterými se můžete seznámit na stylizovaném upírském hřbitově. Na výstavě nechybí ani Alžběta Báthory, známá jako Čachtická paní, Karlštejnská paní Kateřina Bechyňová z Komárova, která v polovině 16. století umučila nejméně 14 poddaných. Pokud si budete chtít rozšířit své znalosti ještě více,můžete probádat typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat!. Expozice připomene i pověst o zámeckém správci ze Žďáru Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být tedy znovu usmrcen. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální ´pohyblivé´ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka. 

Na výstavě se dozvíte jak upíra rozpoznat a hlavně jak se proti němu chránit. Kdy použít cibuli a kdy česnek, co provádět s kuchyňskou solí, z jakého dřeva bude nejlepší vyrobit naostřený kůl, kterým upírovi probodnete srdce a jestli chodí upíři sát i za bílého dne…? A co teprve vlkodlak – bestie z Gévaudanu.
Pokud si budete chtít rozšířit své znalosti ještě více, připojte se k věhlasnému upírobijci Van Helsingovi, který mnoho let zkoumal prostředky, jakými se lze upírů zbavit navždy. Společně s ním probádáte typy upířích zubů a dozvíte se, v kolika podobách je možné upíra potkat! Seznámíte se také s vampýrskými legendami na základě dobových kronik a jiných dokumentů. Připomeneme i pověst o zámeckém správci ze Žďáru Aloisi Ulrichovi, který se lidem zjevoval i po své smrti a musel být znovu usmrcen.
„Kromě poutavých textů budou na výstavě prezentováni upíři ve stylizovaných scénách (např. starobylý hřbitov plný vampýrů, přepadení upírem v ložnici, napadení vlkodlakem ad.). Figury vypadají velice věrohodně. Nechtěli jsme ponechat náhodě žádný detail, takže postavy mají skleněné oči, ostré zuby a dobové šaty včetně účesů. Speciálně pro tuto výstavu také vznikly multimediální ´pohyblivé´ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka - před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii“ upřesnil kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas.
Výstava, která je určena pro všechny zvídavé a rády se bojící návštěvníky, měla v roce 2016 premiéru v Letohrádku Mitrovských v Brně a následně putuje po českých a moravských památkách a muzeích.
Je to prostě výstava, která vás vysaje…

Fotogalerie: