Hvězdárnu a planetárium Brno čeká 1. listopadu mimořádná událost. V prostorách digitária uvede divadelní společnost StageArtCz představení K-PAX, Svět podle Prota za účasti autora, amerického bestselleristy a dramatika Gena Brewera. Gene Brewer napsal trilogii K-PAX, Na světelném paprsku a K-PAX III: Svět podle Prota. Právě jeho dílo se stalo předlohou pro kultovní film Svět podle Prota s Kevinem Spaceym a Jeffem Bridgesem.

Brewerovu dramatizaci K-PAX, Svět podle Prota má na repertoáru společnost StageArtCz od června 2015. Titul měl na naší divadelní scéně českou premiéru v Divadle Bolka Polívky. Jelikož jde v případě K-PAXu o planetu, kde vládne soulad a harmonie, a Prot se z ní vydává na Zemi pouze na návštěvu, zvolili tvůrci inscenace pro mimořádné příležitosti uvádění hry právě v digitáriu brněnské hvězdárny. Ve středu 1. listopadu od 19 hodin se odehraje představení poprvé před zraky autora, po jeho konci bude následovat beseda s diváky a také autogramiáda.

„Gena Brewera jsme zvali už na premiéru, ale s ohledem na vzdálenost i jeho věk to nebylo úplně jednoduché. Práva na uvádění hry nám udělil, ale pozvání na představení stále zdvořile odmítal. Rozhodující okamžik nastal zřejmě poté, co jsme mu zaslali videozáznam z představení. Byl opravdu nadšený,“ komentuje příjezd Brewera režisér inscenace Petr Halberstadt, zároveň zakladatel StageARtCz a představitel Prota. Psychiatra, na jehož oddělení na Zemi se Prot dostane, ztvárňuje Radim Fiala. V dalších rolích diváci uvidí Markétu Plánkovou, Petra Bláhu, Martina Siničáka či Evu Novotnou.

V souvislosti s Brewerovou návštěvou České republiky došlo také k dotisku jeho románů Na světelném paprsku a K-PAX III: Svět podle Prota. V daný den se v 17 hodin se uskuteční autogramiáda v Knihách Dobrovský, ul. Joštova.

(spg)

 

Foto: Pavel Gabzdyl