Na covidová oddělení brněnské nemocnice nastoupili hasiči, pomáhat budou měsíc

  • Foto

    FNUSA (Na snímku Tomáš Kazda, pomocník z řad hasičského sboru)

Zatím pět příslušníků Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje dnes nastoupilo na covidová oddělení do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Dalších pět přibude za týden a v nemocnici budou měsíc. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Mezi pomocníky z hasičského sboru je i jednadvacetiletý Tomáš Kazda, právě nastoupil na covidovou jednotku intenzivní péče na I. interní kardioangiologickou kliniku. „Nikdy jsem v nemocnici nepracoval, ale doufám, že tady budu platný. Chtěl jsem pomáhat, přihlásil jsem se dobrovolně,“ řekl Tomáš, který je u Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje teprve 7 měsíců.

„V současné době máme 48 nakažených zdravotníků, z toho 47 nelékařů a jednoho fyzioterapeuta. Hasiči pomáhali v nemocnici již v prosinci, a to v odběrovém centru při testování veřejnosti. V době největšího náporu byla jejich pomoc velmi vítaná, stejně jako nyní, kdy přibývá pacientů s onemocněním COVID-19 nejen na standardních, ale především na JIP lůžkách,“ popsala Lipovská.

Momentálně je u sv. Anny hospitalizováno celkem 90 pacientů s onemocněním COVID-19. Osmnáct pacientů je na anesteziologicko resuscitační klinice, z toho 16 na umělé plicní ventilaci, jeden také na přístroji ECMO. Zdravotní stav všech je vážný. „K dnešku nám zbývá pro covid+ pacienty již jen jedno volné intenzivní lůžko s umělou plicní ventilací a šest JIP lůžek bez ventilace,“ doplnila Lipovská.

Kromě hasičů pomáhají ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně také vojáci útvaru Vojenské policie Olomouc i příslušníci Policie České republiky. „Na pomoc vojáků, policistů i hasičů si naši zdravotníci rychle zvykli. Přestože příslušníci nikdy předtím v nemocnici nepracovali, velmi brzy se v nové profesi zorientovali a byli platnými členy týmu. Jejich pomoci si moc vážíme,“ řekla náměstkyně nemocnice Jana Zvěřinová.