Živě bude koncert přenášet Český rozhlas Vltava a také další stanice z Evropské vysílací unie. Ve čtvrtek to řekla mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

"Česká a americká hudba sehraje v naší dramaturgii nadcházejících sezon velkou úlohu a můj inaugurační koncert to ilustruje dvěma významnými díly, o nichž mohu s jistotou říci, že se nikdy předtím neocitla vedle sebe na jednom koncertním programu," uvedl k inauguračnímu koncertu čtyřiasedmdesátiletý šéfdirigent.

Od Dvořáka vybral Symfonii č. 1 Zlonické zvony, kterou označuje za mladické dílo překypující energií a nápady, zároveň ale odrážející tehdejší nezkušenost autora. Orchestry ji hrají méně než jiné Dvořákovy kompozice.

Z Adamsova díla zazní Harmonielehre (Nauka o harmonii), podle Daviese "asertivní americká odpověď na hodnoty velké středoevropské hudební tradice". "S Johnem se znám a jeho hudbu diriguji a hraji už asi 40 let a je mi velkou poctou, že mohu skladbu Harmonielehre v České republice poprvé představit," uvedl Davies.

Během svého šéfdirigentského angažmá chce Davies využít znalostí a zkušeností, které Filharmonie Brno má s Dvořákovými symfoniemi, a vnést do jejich interpretace svou vlastní perspektivu. V Dvořákově první symfonii provedl Davies dílčí změny. "Jsou pojímány tak, abych takříkajíc posloužil jako ozvučná deska pro mladého génia. Jsou to návrhy, které bych předložil Dvořákovi, a nabízím je tímto mému orchestru a jeho publiku," řekl Davies.

Američan Davies má za sebou desítky let v čele špičkových těles. V zámoří vedl orchestry v Saint Paul v Minnesotě a New Yorku. Od 80. let působí v Evropě, hlavně v Německu a Rakousku. Dlouhodobě pracoval ve Stuttgartu, Bonnu, Vídni a naposledy v Linci a Basileji. S Filharmonií Brno se jako dirigent potkal poprvé v roce 2017 na Pražském jaru a nedlouho poté kývnul na dlouhodobé angažmá. Letos v dubnu už filharmonii vedl na Velikonočním festivalu duchovní hudby v Brně.