Nizozemský orchestr a sbor Krashna Musika se na letním středoevropském miniturné zastavil na Jakubském náměstí v Brně a koncertoval v místech, kde za pěkného počasí běžně posedávají a postávají stovky pijáků piva.

"V první části programu zazněla Druhá symfonie od Rachmaninova," řekl dirigent Daan Admiraal. Bezplatný kulturní zážitek přilákal kolemjdoucí, kteří obsadili židle kolem mladého orchestru, případně sledovali produkci z přilehlých restaurací a hospod.

V druhé části programu přišla na řadu mše od Johanna Nepomuka Hummela. "Vybrali jsme ji proto, že Hummel se narodil v Bratislavě," uvedl druhý z dirigentů Ruben de Grauw. Právě v Bratislavě Krashna Musika hrála v pondělí, ve čtvrtek se představí ještě ve Vídni, znovu bez vstupného.

Brněnské vystoupení bylo součástí festivalu Uprostřed. Krashna Musika je studentský sbor a orchestr Technické univerzity v Delftu. Má 110 členů. Letní turné si Nizozemci nadělili ke svému 50. výročí. Repertoár orchestru zahrnuje světoznámé skladby i opomíjené klenoty klasické hudby. Mladí hudebníci zvládají Šostakoviče, Čajkovského, Bacha i Martinů.

Multižánrový festival Uprostřed se letos podruhé koná ve veřejném prostoru centra Brna. Oživuje náměstí, parky i zapadlé kouty.