fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Na jih Moravy přišlo tolik školou povinných dětí, že by naplnily celý jeden ročník

20220321-093356

Foto:

redakce (MOŠ)

V Jihomoravském kraji se doposud registrovalo 18 907uprchlíků, podstatný počet tvoří žáci a studenti, velká část z nich se dosud vzhledem k bezvízovému styku neregistrovala.

„Příchod ukrajinských uprchlíků už teď fakticky znamená, že jakoby nám přibyl ve školství celý jeden populační ročník. Potřebujeme lidi, kteří nám coby učitelé pomůžou to zvládnout. Mají naši plnou podporu při tomto nelehkém úkolu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast vzdělávání Jiří Nantl (ODS).

Podle Nantla je teď nutné rozšířit portál www.EducationJobs.cz . Ten vytváří databázi českých pedagogů se znalostí ukrajinštiny a ukrajinských učitelů prchajících před válkou. Cílem je mít jednotnou databázi, ze které mateřské, základní i střední školy mohou čerpat pedagogické kapacity. Již během prvních několika hodin se na portálu objevila desítka inzerátů. „Jazykovou bariéru mohou v začátcích pomoct překonat také učitelé původem z Ukrajiny, kteří současně najdou vlastní uplatnění,“ dodává Nantl.

Právě se začleněním žáků souvisí další z často skloňovaných problémů, a to nedostatečné kapacity na jednotlivých školách. „Požádali jsme jednotlivé školy, aby nám upřesnily své aktuální kapacity. Dnes můžeme garantovat v rámci prvního stupně základních škol přibližně 8 860 míst a na druhých stupních asi 4 800. Nutné je si uvědomit, že dostupná místa ve školách nekorespondují s místem pobytu uprchlíků, kteří se častěji zdržují ve velkých městech, a to z integračních i pracovních důvodů,“ popsal Nantl.

Náměstek dále uvedl, že konkrétně v Brně je volných necelých 500 míst na prvním a 350 na druhém stupni. „Co se týče středních škol, tak tam aktuálně není největším problémem kapacita, ale legislativní možnosti přijetí v průběhu roku. Dosud není rozhodnutí ze strany ministerstva. Za sebe mohu říci, že bych přivítal variantu nástupu při začátku příštího školního roku s tím, že do té doby by středoškoláci mohli být účastni ve výuce jako pozorovatelé, čímž bychom je začali začleňovat do kolektivu,“ vysvětlil Nantl.

„Vzhledem k dramatickým událostem na Ukrajině předpokládáme, že do České republiky může dorazit až 100 tisíc dětí. Školám je proto nutné nabídnout možnost sdílení zkušeností se vzděláváním cizinců,“ doplnila ředitelka Vzdělávacího institutu pro Moravu Leona Sapíková .

Mimo to budou spuštěny široké programy vzdělávacích akcí určené pro vzdělávání českých učitelů, ale i semináře zaměřené na českou školskou soustavu a další lokální záležitosti, které jsou nutné pro začlenění ukrajinských učitelů. „Připravili jsme sérii seminářů, které se mimo jiné budou zaměřovat na metodiku výuky českého jazyka, způsobu začleňování žáků cizinců do výuky i alternativní způsoby postupu pro nové děti. První seminář na téma začleňování bude již 29. března a uskuteční se pro školy díky podpoře kraje zcela zdarma,“ uzavřela Sapíková.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT