Na jihu Moravy v létě zemřelo při nehodách osm lidí, loni deset

  • Foto

    redakce (MOŠ archiv)

Při dopravních nehodách v Jihomoravském kraji zemřelo od začátku letošních prázdnin k 31. srpnu osm lidí. Vyplývá to z předběžných statistik policie. Stalo se přes 1100 nehod. Co do počtu obětí se nejtragičtější havárie stala na konci července, kdy na Znojemsku při střetu osobního vozu a kamionu zemřeli dva senioři. Loni zemřelo o prázdninách při nehodách na jižní Moravě deset lidí, předloni 16.

Při nehodách podle statistik utrpělo kolem 460 lidí lehké zranění, tři desítky lidí se zranily těžce. Za nehodami stála zhruba v 80 případech nepřiměřená rychlost, ve 110 případech nedání přednosti v jízdě, nesprávné předjíždění pak zhruba v desítce případů. Více než 90 řidičů bouralo pod vlivem alkoholu.

V červenci v kraji při nehodách zemřelo pět lidí, v srpnu tři. Stala se jedna smrtelná nehoda, při níž zemřeli dva lidé, a to 28. července. U Lechovic na Znojemsku podle policie tehdy nedal osobní vůz přednost nákladnímu. O život přišel pětaosmdesátiletý řidič osobního vozu a jedenaosmdesátiletá spolujezdkyně. Další smrtelné nehody si vyžádaly po jedné oběti. Například v polovině července nepřežil mladý motorkář na Břeclavsku střet s dodávkou, ve druhé polovině července srazil osobní vůz na Znojemsku chodce, muž na místě zemřel. Na Znojemsku ve druhé polovině srpna zemřel mladý motorkář po nárazu do stromu. V závěru srpna se pak u Mikulova na Břeclavsku čelně střetl osobní vůz s obytným, při nehodě jedem muž zemřel, další čtyři lidé se zranili.

V minulých letech se na jihu Moravy staly o prázdninách nehody, při kterých zemřelo více lidí. Například v roce 2016 počátkem prázdnin nedal u Tvarožné na Brněnsku řidič přednost vozu s rodinou, ve kterém po srážce zemřela žena a jedno dítě, další dítě zemřelo v nemocnici. O rok později zase u Vnorov na Hodonínsku mladý řidič přejel vlivem rychlé jízdy do protisměru, kde se srazil s autem. Tragédie si vyžádala čtyři lidské životy. V roce 2019 při srážce auta a kamionu u Sudoměřic na Hodonínsku zemřeli v osobním voze čtyři lidé včetně dvou dětí.

Zdroj: 
čtk