Za poslední týden se zvýšil počet nemocných s akutními respiračními nemocemi a chřipkou. Mezi 1,2 milionu obyvatel je nemocných 23.500 lidí. Chřipka je ale prozatím sporadická, uvedla ve zprávě vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Před týdnem byl počet nemocných kolem 20.000.

Akutní respirační onemocnění obsahují nachlazení, rýmu a z toho plynoucí záněty dutin nebo průdušek. Chřipka podle Ciupek zasáhne celý organismus a schvátí ho, doprovázejí ji vysoké horečky trvající i několik dní.

Hygienická stanice má informace od lékařů. Počet nemocných ale může být vyšší, protože někteří ještě nemuseli odbornou pomoc vyhledat.

"Na 100.000 obyvatel připadá 1960 nemocných," řekla Ciupek. Před týdnem bylo na stejný počet obyvatel asi 1750 nemocných. Hygienici nabádají k dodržování hygieny rukou a dýchacích cest. "V případě vzniku nemoci je potřeba věnovat pozornost léčbě a onemocnění nepřecházet," zdůraznila Ciupek.

Kyjovská nemocnice v minulém týdnu zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních vzhledem k nemocem pacientů i pracovníků. S ohledem na personál zatím není ohrožený chod nemocnice. Hygienici zatím k doporučení vydat zákazy návštěv nepřistupují. Podle Ciupek doufají, že epidemie oslabí v důsledku prázdnin ve školách. V Jihomoravském kraji jsou od pondělí do pátku. Nemoc se tak nebude šířit v kolektivu mezi školáky, kteří jsou často značně zasaženou kategorií.

Loni hygienici vyhlásili epidemii na počátku ledna, kdy počet nemocných dosahoval 1800 případů na 100.000 obyvatel. Tehdy dali doporučení nemocnicím a ostatním organizacím zakázat návštěvy. "Postupně se nám tehdy nemocnost dostala skoro až na 2500 nemocných na 100.000 obyvatel," připomněla Ciupek.