Teplotní rekordy byly včera na jižní Moravě překonány na deseti měřicích stanicích. Šlo buď o dva, nebo čtyři roky staré rekordy, vyplývá z informací, které ČTK poskytl Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podle klimatologů se zima společně s létem oteplují nejrychleji a Martanův kolega Pavel Zahradníček mluví o současné teplé zimě jako o novém normálu.

Dnešek byl zatím nejteplejším únorovým dnem, ale celá první únorová dekáda byla extrémně teplá a na jižní Moravě jsou nejvyšší odpolední teploty prakticky stále okolo deseti stupňů. Průměrné denní teploty se pohybovaly výrazně nad teplotním průměrem pro toto období. Na řadu teplých dnů reaguje i příroda, vykvetlo už několik druhů květin, probudily se i stromy, na nichž raší pupeny. Posledním měsícem, který byl teplotně pod průměrem let 1991 až 2020, byl loňský květen.

Nejtepleji bylo v sobotu na jižní Moravě v Lednici, teplota tam vystoupala na 15,5 stupně a dva roky starý rekord byl překonán o více než dva stupně. Ve Strážnici bylo včera 15,3 stupně a i zde byl dva roky starý rekord nižší o více než dva stupně.

Na dalších místech už byly rozdíly proti předchozímu rekordu maximálně okolo jednoho stupně. V Dyjákovicích a Brodě nad Dyjí teploměr dnes ukázal 14,4 stupně, v Pohořelicích 13,8 stupně, v Ivanovicích na Hané 13,5 stupně, v Brně-Tuřanech 13,4 stupně, v Troubsku 13,1 stupně, v Brně-Žabovřeskách 13 stupňů a v Kuchařovicích 12,5 stupně.

V dalších dnech už nemá být tak výrazné teplo, ale nadprůměrné teploty pro toto období budou pokračovat. Ani desetidenní výhled nyní nepředpokládá, že by se měly odpolední teploty alespoň přiblížit bodu mrazu.